ქვემო ქართლის პოლიციამ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკი ამოიღო, დაკავებულია 2 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვის ბრალდებით 1982 წელს დაბადებული ბ.ნ. და 1979 წელს დაბადებული ზ.ჯ. გარდაბანსა და თეთრიწყაროში სხვადასხვა დროს დააკავეს.
შსს-ს ინფორმაციით, სამართალდამცველებმა, ბრალდებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლისა და დამხმარე ნაგებობის ჩხრეკის შედეგად, ნარკოტიკული საშუალებები ნივთმტკიცებად ამოიღეს, მათ შორის: "მეთადონი“, "მარიხუანა“ და მცენარე „კანაფი“.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 20 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.

Two arrested in Kvemo Kartli on charges of large-scale drug possession
Officers of the Kvemo Kartli Police Department of Georgia’s Ministry of Internal Affairs have arrested two individuals on charges of the illegal acquisition and possession of large quantities of narcotics, the ministry said.
According to the MIA, a man born in 1982 (identified as B.N.) and another born in 1979 (identified as Z.J.) were detained at different times in the municipalities of Gardabani and Tetritskaro.
Law enforcement officers seized various narcotic substances as evidence following searches of the suspects’ persons, residential properties, and auxiliary buildings. The seized items included methadone, marijuana, and cannabis plants, the ministry said.
An investigation has been launched under Article 260, Part 3(a) of the Criminal Code of Georgia, which carries a penalty of up to 20 years’ imprisonment.