ლევან ხაბეიშვილი - რომ ეზომებით მიხეილ სააკაშვილს, ან სიმაღლე გქონდეთ მისი, ან საქმე გაეკეთებინოს ვინმეს
49
ყბადაღებული თემაა, რაღაც გაუგებარ თემებს არჩევენ, ან რომ ეზომებით მიხეილ სააკაშვილს, ან სიმაღლე გქონდეთ მისი, ან საქმე გაეკეთებინოს ვინმეს, - ამის შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარემ ლევან ხაბეიშვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა.
მისივე თქმით, ის მომხრეა გაერთიანების, მაგრამ "ოპოზიციური ალიანსის"  5 განცხადებიდან 3 რომ " ნაციონალურ მოძრაობას"  ეხება, არანორმალურია.
"3 სექტემბერს დანიშნეს და 11-ში მან უზრუნველყო ჩემი აბსოლუტურად უკანონო დაკავება. მინდა, ამ ფაქტს გამოვეხმაურო და ერთი რამე აღვნიშნო, რომ თავმოყვარე ბაგა-ბაღში დირექტორს არ შეცვლიან 1 წელიწადში 4-ჯერ. მეოთხე სუსის უფროსი დანიშნეს, რა მდგომარეობაშია სახელმწიფო. ჯერ იყო ლილუაშვილი ციხეში გაუშვეს, ოხანაშვილი სად გაქრა, კაცმა არ იცის, სახელმწიფო უსაფრთხოება ჩააბარეს და ორ თვეში აორთქლდა აბსოლუტურად, ეგეც დაჭერილი ხომ არ არის და არ ვიცით, მდინარაძე იყო და ახლა გეკა გადმოუყვანეს. არასრულ ერთ წელში სუსის მეოთხე უფროსია.
როცა ვლაპარაკობ მამუკა მდინარაძეზე, მართლაც ღიმილის მომგვრელია, გააქრეს. კალაძეს მინდა თავის ენაზე ვუთხრა, "ზბორებზე“ გაუშვეს მამუკა მდინარაძე, დაამცირეს. სუსის უფროსი გახდა, გიჟივით კაცი დაეწაფა - პოლკოვნიკი, მაიორი, გენერალი და თურმე, არც ისე არ უნდოდათ ეს თანამდებობა.
მან გასცა ბრძანება, მისი ამოცანა იყო. მოსამართლე, რომელმაც წინასწარ პატიმრობაში გამიშვა, მისივე თანამშრომლის მეუღლე იყო. ვწუხვარ, მაგრამ ეს პარალელები არსად დაკარგულა.
ყბადაღებული თემაა, რაღაც გაუგებარ თემებს არჩევენ, ან რომ ეზომებით მიხეილ სააკაშვილს, ან სიმაღლე გქონდეთ მისი, ან საქმე გაეკეთებინოს ვინმეს. მე ვგულშემატკივრობ გაერთიანებას, მაგრამ რაღაცებს ხომ აქვს საზღვარი. ოპოზიციის ალიანსის 5 განცხადებიდან 3 "ნაციონალურ მოძრაობას" რომ ეხება, ცოტა არანორმალურია, სიგიჟეა. მე ვიქნები უკანასკნელი აგიტატორი თქვენი. მოლოდინი უნდა შექმნათ და გაიმარჯვოთ, თუ ვერ გაიმარჯვებთ, არა უშავს. მერაბ კოსტავა ათი წელი იჯდა ციხეში და კი არ შეშინებია. ძმებო, ასე თუ გინდათ გააგრძელოთ, რა ვიცი, არ არის კარგი არაფრისთვის", - განაცხადა ლევან ხაბეიშვილმა.
ლევან ხაბეიშვილი 2025 წლის 11 სექტემბერს დააკავეს. მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 339-ე მუხლის მეორე ნაწილით წარედგინა, რაც უკანონო ქმედების ჩასადენად მოხელისთვის ქრთამის, ფულის გადაცემის დაპირებას გულისხმობს. ლევან ხაბეიშვილს ბრალი ასევე წარედგინა სისხლის სამართლის კოდექსის 317-ე მუხლით, რაც გულისხმობს საქვეყნოდ მოწოდებას სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ.

The opposition politician further accused the authorities of selectively pursuing political cases and said comparisons involving former president Mikheil Saakashvili were being used in public discourse in a misleading wa
Levan Khabeishvili, chairman of the political council of the United National Movement, has accused the authorities of political persecution and criticised both government officials and parts of the opposition during a court hearing in Tbilisi.
Khabeishvili said he supported opposition unity but argued that repeated references to his party in statements by the opposition alliance were “unreasonable”, claiming that several of their public messages were focused on the United National Movement.
He also criticised frequent changes in the leadership of the State Security Service, saying the agency had seen multiple heads appointed within a short period and questioning the stability of state institutions.
Referring to his own detention, Khabeishvili said the case against him was politically motivated. He also made allegations about the judicial process, claiming connections between law enforcement and judicial actors involved in his detention.
The opposition politician further accused the authorities of selectively pursuing political cases and said comparisons involving former president Mikheil Saakashvili were being used in public discourse in a misleading way.
Khabeishvili was detained on 11 September 2025. Prosecutors have charged him under Article 339 of the Criminal Code, which relates to promising or offering a bribe to an official to commit an unlawful act, and Article 317, which concerns public calls for the violent overthrow of state authority.