ლევან ხაბეიშვილის მიმართ განხორციელებულ ძალადობაში ბრალდებულ სამართალდამცველებს პატიმრობა შეეფარდათ
საპროტესტო აქციებისას ლევან ხაბეიშვილის მიმართ განხორციელებულ ძალადობაში ბრალდებულ სამართალდამცველებს სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა, – ამის შესახებ საქმის პროკურორმა ლაშა გამყრელიძემ განაცხადა.
როგორც გამყრელიძემ აღნიშნა, ბრალდებულებმა დანაშაული აღიარეს.
"საქმე ეხება ლევან ხაბეიშვილის მიმართ განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტს. ბრალდების მხარის შუამდგომლობის საფუძველზე, სასამართლომ განიხილა აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების საკითხი, გაიზიარა სრულად და მათ ორივეს შეეფარდა პატიმრობა. ბრალდებულები აღიარებენ მათ მიერ ჩადენილ დანაშაულს. ამ ეტაპზე ადვოკატები მათ არ ჰყავთ, მათი პოზიცია იყო, რომ ისინი აღიარებენ ჩადენილ დანაშაულს და ისინი დაეთანხმნენ მათ მიმართ პატიმრობის გამოყენებას.
სხდომა დახურულია, მიზეზი გახდა სხდომის მონაწილეთა პირადი უსაფრთხოება. საქმეზე არაერთი საგამოძიებო მოქმედებაა ჩატარებული, გამოკითხულია 550-მდე პირი, გამოთხოვილია ასეულობით ვიდეოჩანაწერი და განხორციელდა ამ ვიდეოჩანაწერების დათვალიერება. საქმე თავისი მოცულობით ძალიან მნიშვნელოვანია.
ლევან ხაბეიშვილი დაბარებული იყო დაკითხვაზე და მან თავისი სურვილით უარი განაცხადა ინფორმაციის მოწოდებაზე. თუ მას ექნება სურვილი, მონაწილეობა მიიღოს გამოკითხვაში, ბუნებრივია ის გამოიკითხება. ხაბეიშვილის ეპიზოდზე ბრალდებულები გახლავთ გგდ-ს ყოფილი თანამშრომლები, მათ შორის ერთ-ერთი არის სუსის მოქმედი თანამშრომელი“, – განაცხადა გამყრელიძემ.
ლევან ხაბეიშვილზე, გურამ როგავას და ზვიად მაისაშვილზე თავდასხმის ბრალდებით 3 ყოფილი და 1 მოქმედი სპეცრაზმელი, ასევე დაცვის პოლიციის მოქმედი თანამშრომელი 7 მაისს დააკავეს.

Speaking after the hearing, Gamkrelidze said the defendants had admitted guilt.
“The case concerns abuse of power by employees of the Special Tasks Department against Levan Khabeishvili,” the prosecutor said.
According to Gamkrelidze, the prosecution requested detention as a preventive measure and the court fully granted the motion.
“The defendants acknowledge the crime they committed. At this stage they do not have lawyers. Their position was that they admit the offence and agreed to the use of detention against them,” he stated.
The hearing was held behind closed doors, which the prosecutor said was due to the personal safety of those involved in the proceedings.
Gamkrelidze noted that the investigation has involved extensive investigative work, including interviews with around 550 individuals and the examination of hundreds of video recordings.
“The case is very significant in terms of its scale,” he said.
The prosecutor also stated that Khabeishvili had been summoned for questioning but declined to provide information voluntarily. He added that the opposition figure could still be questioned if he chose to participate later.
According to Gamkrelidze, the individuals charged in the Khabeishvili case are former employees of the Special Tasks Department, including one current employee of the State Security Service.
On 7 May, authorities arrested three former and one current special forces officers, along with a serving employee of the security police, over alleged attacks on Levan Khabeishvili, Guram Rogava and Zviad Maisashvili.