ლევან მაჭავარიანი - პატრიარქის ოცნება იყო ერთ მუშტად შეკრული ქართველი ერის ხილვა და ეს მანვე შეგვაძლებინა, ვალდებულები ვართ, არ გამოვიდეთ სიყვარულის ამ მდგომარეობიდან
წინა დღეებში მსოფლიომ დაინახა 3000 წლოვანი უწყვეტი გენის მქონე ერის არაბუნებრივი ერთობა. საკუთარი ხასიათით, ქცევითა და ფიქრებით, ჩვენვე ვიყავით ჩვენი სამშობლოსა და ერის კულტურა და იდენტობაც. ჩვენ ყველანი ერთნი ვიყავით. პატრიარქის ოცნება იყო ასეთი,  ერთ მუშტად შეკრული ქართველი ერის ხილვა და ეს მანვე შეგვაძლებინა, -  წერს ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ლევან მაჭავარიანი სოციალურ ქსელში.
როგორც მაჭავარიანი აღნიშნავს, წინა დღეებში, ერთმანეთის მიმართ ყველანაირი წყენა, შური და ბრაზი გაქრა და საამაყოა, რომ ყველამ ერთად  ღირსეულად გააცილა პატრიარქი.
მისივე განცხადებით, ახლა, ქართველ ერს, ზეცაში გვყავს ყველაზე დიდი გულშემატკივარი და მისი ხათრით, ვალდებულები ვართ, რომ გვიყვარდეს, პატივი ვცეთ და გვერდში დავუდგეთ ერთმანეთს, არ გამოვიდეთ სიყვარულის ამ მდგომარეობიდან.
"ერთმანეთის მიმართ ყველანაირი წყენა გაქრა. გაქრა ბრაზი, შური, ბოღმა. არ არსებობდა პროფესია, სოციალური სტატუსი, თანამდებობა. ყველა თანაბარი, დაობლებული ჭირისუფალი ვიყავით. არ არსებობდა აზრთა სხვადასხვაობა. ყველას ერთი აზრი და საერთო მიზანი გვქონდა - ღირსეულად უნდა გაგვეცილებინა ჩვენი უწმინდესი!
მისალმების ნაცვლად ერთმანეთს ვუსამძიმრებდით ჩვენს საერთო სევდას. ვისაც რითაც შეგვეძლო, ისე ვეხმარებოდით ერთმანეთს. ვისაც რამდენი შეეძლო, იმდენი გააკეთა. არასდროს რიგში დგომა, რომ არ „გვეხერხებოდა“, წინა დღეებში ესეც კი სამაგალითოდ მოვახერხეთ ქართველებმა. ხალხი რიგში ადგილსაც კი უსიტყვოდ უთმობდა ერთმანეთს. სამების ტაძართან მცხოვრები მოქალაქეები მსახურებით იყვნენ დაკავებული, ხალხს წყლით, ჩაითა და ყავით უმასპინძლდებოდნენ, იმიტომ კი არა, ვინმეს დაენახა და შეექო, არამედ იმიტომ, რომ სიყვარულის მდგომარეობას ასე გამოხატავდნენ. ვნახეთ სხვადასხვა ასაკის ადამიანები, რომლებმაც ყავარჯნებით ამხელა გზა გაიარეს, ვნახეთ როგორი სითბოთი და მოწიწებით ეგებებოდნენ მათ პოლიციელები, რომლებიც რიგის ნაკადს აწესრიგებდნენ. წინა დღეების ქართველებს უპირობოდ გვიყვარდა, ვითვალისწინებდით და გვერდში ვედექით ერთმანეთს.
საამაყოა, რომ ყველამ ერთად ასე ღირსეულად გავაცილეთ ჩვენი უწმინდესი და უნეტარესი. ჩვენი ასეთი ერთობა, სოლიდარობა, ერთმანეთის გატანა და ასეთი სიყვარული ყველაზე უფრო ახარებს ჩვენს სულიერ მამას, ზეციურ საქართველოში. წინა დღეებში ჩვენ მართლაც, რომ შევძელით პატრიარქის ნანატრი საქართველო და ქართველები ვყოფილიყავით.
ახლა, ზეცაში გვყავს ყველაზე დიდი გულშემატკივარი, იქიდან დაგვლოცავს და გაგვაძლიერებს, ხოლო ჩვენ მისი ხათრით მაინც ვალდებულები ვართ, რომ გვიყვარდეს, პატივი ვცეთ და გვერდში დავუდგეთ ერთმანეთს, არ გამოვიდეთ სიყვარულის ამ მდგომარეობიდან და ყოველდღე ვეცადოთ, რომ როგორც უწმინდესი გვასწავლიდა, ნაკლოვანებები საკუთარ თავში ვეძებოთ და იმაზე უკეთესები გავხდეთ, ვიდრე გუშინ ვიყავით.

Machavariani said it was “a source of pride” that the Patriarch had been farewelled with dignity, and argued that such unity and compassion would be the greatest tribute to his legacy
A senior member of Georgia’s ruling party has said the country demonstrated an “extraordinary unity” in the days surrounding the funeral of the late Patriarch, describing it as the fulfilment of a long-held vision of national solidarity.
Levan Machavariani, First Deputy Chair of the parliamentary faction Georgian Dream, wrote on social media on Monday that Georgians had come together “as one fist”, setting aside differences in a rare display of cohesion.
He said the unity reflected the vision of Ilia II, whom he described as the nation’s spiritual father, and whose wish had been to see a united Georgian people.
Machavariani further noted feelings of resentment, anger and division temporarily disappeared in the days leading up to the funeral, with citizens from all backgrounds standing together in shared grief.
“There were no professions, no social status, no positions - everyone was equal, united in mourning,” he wrote, adding that people supported one another, shared resources, and showed mutual respect in long queues as they paid their final respects.
He also highlighted acts of public solidarity, including residents near Holy Trinity Cathedral of Tbilisi providing water, tea and coffee to mourners, and police officers assisting elderly citizens with care and respect.
Machavariani said it was “a source of pride” that the Patriarch had been farewelled with dignity, and argued that such unity and compassion would be the greatest tribute to his legacy.
He added that Georgians now had “the greatest supporter in heaven” and called on society to preserve the spirit of solidarity shown during the mourning period.
“Out of respect for him, we are obliged to love, respect and stand by one another,” he wrote, urging citizens to maintain the sense of unity and reflect on self-improvement, as taught by the Patriarch.