ლევან მახაშვილი – უკრაინაში რუსეთის ომის ირგვლივ მიმდინარე მოვლენები ადასტურებს, რომ საქართველომ სწორი გადაწყვეტილებები მიიღო
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაში საქართველოს პარლამენტის დელეგაციის წევრმა ლევან მახაშვილმა ეუთოს კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომას სიტყვით მიმართა, სადაც საქართველოს უსაფრთხოებასა და საერთაშორისო გამოწვევებზე გაამახვილა ყურადღება.
„1990-იან წლებსა და 2008 წელს რუსეთთან ჩვენი სამი ომის გამოცდილების, ასევე, რუსეთის მიერ საქართველოს ორი ისტორიული რეგიონის მიმდინარე ოკუპაციის გათვალისწინებით, გავაცნობიერეთ, რომ ამ უმწვავესი გეოპოლიტიკური მიწისძვრებისგან გადარჩენის ერთადერთი გზა იყო ემოციების გვერდზე გადადება და პრაგმატულად მოქმედება“, – განაცხადა ლევან მახაშვილმა.
მისი თქმით, მშვიდობის უზრუნველსაყოფად და ჩვენი სახელმწიფოებრიობის შესანარჩუნებლად, ბოლო სამი წლის განმავლობაში საქართველომ მიიღო რთული, მაგრამ აუცილებელი გადაწყვეტილებები – გადაწყვეტილებები, რომლებიც ეფუძნებოდა საფრთხეების მასშტაბების რეალისტურ ანალიზს.
“მიუხედავად იმისა, რომ „ცხელმა თავებმა“ ყველა სახის იარლიყი მოგვაწებეს, სინამდვილეში, ერთადერთი, რასაც ჩვენ ვაკეთებდით, იყო ქვეყნის გადარჩენა. უკრაინაში რუსეთის ომის ირგვლივ მიმდინარე მოვლენები კი მხოლოდ ერთ რამეს ადასტურებს – საქართველომ სწორი გადაწყვეტილებები მიიღო.
საქართველოს და ამ დარბაზში მყოფი ბევრი პატარა სახელმწიფოსთვის, მიმდინარე გეოპოლიტიკურ გარდაქმნებში შემდგომი ნაბიჯების სწორად განსაზღვრა სიფრთხილეს და ერთიანობას მოითხოვს. ამ რთული პერიოდის გადალახვა მხოლოდ ერთმანეთის მხარდაჭერით შეგვიძლია, და არა ერთმანეთის შიდა პოლიტიკურ პროცესებში უკანონო საგარეო ჩარევითა და დეზინფორმაციით ერთმანეთისთვის ძირის გამოთხრით.
მხოლოდ სოლიდარობით და ერთმანეთის დემოკრატიული კულტურისა და პროცესების პატივისცემით შევძლებთ ჩვენი საზოგადოებების დაცვას უცხოური ჩარევებით გამოწვეული დესტაბილიზაციისგან“, – განაცხადა ლევან მახაშვილმა.
ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაში საქართველოს დელეგაციის შემადგენლობაში არიან: საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე, ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან მახაშვილი და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე.

Chairman of the European Integration Committee and member of the Georgian Parliament’s delegation to the OSCE Parliamentary Assembly, Levan Makhashvili, addressed the joint session of OSCE committees, focusing on Georgia’s security and international challenges.
“Based on our experience of three wars with Russia in the 1990s and 2008, as well as the ongoing occupation of two of Georgia’s historic regions, we realized that the only way to survive these severe geopolitical earthquakes was to set emotions aside and act pragmatically,” Makhashvili stated.
He emphasized that to ensure peace and maintain statehood, Georgia has made difficult but necessary decisions over the past three years—decisions grounded in a realistic assessment of threats.
“Despite being labeled in various ways by ‘hotheads,’ the only thing we have been doing is ensuring the survival of our country. The developments surrounding Russia’s war in Ukraine confirm one thing—Georgia has made the right decisions.”
Makhashvili stressed that for Georgia and many small states represented in the assembly, correctly determining the next steps amid the current geopolitical shifts requires caution and unity.
“We can only overcome this difficult period by supporting one another, not through unlawful foreign interference in each other’s domestic affairs or by undermining one another with disinformation. Only through solidarity and mutual respect for each other’s democratic processes can we protect our societies from destabilization caused by external influence,” he concluded.
The Georgian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly includes Foreign Relations Committee Chairman Nikoloz Samkharadze, European Integration Committee Chairman Levan Makhashvili, and Environmental Protection and Natural Resources Committee Chairman Maia Bitadze.