ლიეტუვაში წვრთნების დროს 4 ამერიკელი ჯარისკაცი დაიღუპა
აშშ-ის არმიის ოთხი დაკარგული ჯარისკაცისა და ერთი საბრძოლო მანქანის შესახებ ინფორმაცია გუშინ, 16:45 საათზე მიიღეს. ეს მოხდა მოხდა პაბრადეს პოლიგონზე (ბელარუსის საზღვართან ახლოს) ვარჯიშების დროს.
ფართომასშტაბიანი სამძებრო ოპერაცია, რომელშიც ლიეტუვის სამხედრო პერსონალი მონაწილეობდა, სამშაბათს დაიწყო. გარდა ამისა, ოპერაციაში დღეს შუადღისას ლიეტუვის შეიარაღებულმა ძალებმა ვერტმფრენები ჩართო.
მომხდარის შესახებ ვილნიუსში ამერიკის საელჩომაც გაავრცელა ინფორმაცია. დაკარგული ჯარისკაცები მე-3 ქვეითი დივიზიის პირველ ბრიგადას ეკუთვნიან, რომელიც ინციდენტის დროს გეგმურ ტაქტიკურ წვრთნებს ატარებდა.
პოლიციის დეპარტამენტის ინფორმაციით, თავდაპირველად სამი ჯარისკაცის და მანქანის გაუჩინარების შესახებ ცნობა მიიღეს, მოგვიანებით კი ცნობილი გახდა, რომ ოთხი ჯარისკაცი დაიკარგა. პოლიცია მომხდარზე კომენტარს ჯერჯერობით არ აკეთებს და აცხადებენ, რომ გარემოებები დგინდება.
დაკარგული ჯარისკაცები, სავარაუდოდ, იმყოფებოდნენ M88 Hercules-ის ჯავშანტექნიკაში, რომელიც შექმნილია Abrams-ის ტანკის ბაზაზე და არის ძალიან ძლიერი და მძიმე, იწონის 63 ტონას, რაც განსაკუთრებით საშიშია პაბრადის ჭაობიან რელიეფზე.
ჯარისკაცების დაღუპვის შესახებ ინფორმაცია არაერთმა მედიასაშუალებამ გაავრცელა.
ამერიკული გამოცემა The New York Times, ანონიმ ამერიკელ სამხედრო ჩინოვნიკზე დაყრდნობით წერს, რომ ჯარისკაცები ჯავშანტექნიკით გადაადგილდებოდნენ, რომელიც შესაძლოა, ჭაობში ჩაიძირა.
მომხდარს გამოეხმაურა ნატოს გენერალური მდივანი მარკ რუტე.
“სანამ ვსაუბრობდი, ახალი ამბავი მოვიდა ოთხი ამერიკელი სამხედროს შესახებ, რომლებიც ლიეტუვაში დაიღუპნენ. ეს ჯერ კიდევ ახალი ამბავია, ამიტომ დეტალები არ ვიცით, მაგრამ რა თქმა უნდა, ეს ნამდვილად საშინელი ამბავია, ჩვენი ფიქრები მათ ოჯახებთან და ახლობლებთანაა”, – განაცხადა რუტემ.

The deaths of four missing US soldiers were confirmed by NATO on Tuesday evening following military exercises in Lithuania.
The US Army received information about the disappearance of the four soldiers and an armored vehicle at 16:45 on Monday. The incident occurred at the Pabradė training ground, near the Belarusian border, during scheduled tactical exercises.
A large-scale search operation, involving Lithuanian military personnel, began on Tuesday. Additionally, Lithuania’s armed forces deployed helicopters to assist in the search this afternoon.
The US Embassy in Vilnius also released a statement regarding the incident. The missing soldiers belonged to the 1st Brigade of the 3rd Infantry Division, which was conducting planned drills at the time of the incident.
Initially, authorities were alerted to the disappearance of three soldiers and their vehicle, but it was later confirmed that four soldiers were missing. Lithuanian police have not yet commented on the incident, stating that the circumstances are still under investigation.
The missing soldiers were reportedly inside an M88 Hercules armored recovery vehicle, a powerful and heavy machine based on the Abrams tank. The vehicle weighs 63 tons, making it particularly vulnerable in Pabradė’s swampy terrain.
According to The New York Times, citing an anonymous US military official, the soldiers were likely inside the armored vehicle when it may have sunk into a swamp.
NATO Secretary General Mark Rutte addressed the tragedy, saying:
“While we were speaking, news arrived about four American soldiers who lost their lives in Lithuania. This is still a developing story, so details are not yet clear, but it is certainly a terrible incident. Our thoughts are with their families and loved ones.”