ლვოვში უკრაინის უმაღლესი რადას დეპუტატი ანდრეი პარუბი მოკლეს
პოლიციის ცნობით, დღეს, დაახლოებით 12 საათზე, 102 ნომერზე შევიდა ზარი ლვოვის ფრანკოვსკის რაიონში სროლის შესახებ. მიღებული ჭრილობების შედეგად, დაშავებული ადგილზე ექიმების მისვლამდე გარდაიცვალა.
"დადგინდა, რომ დაღუპული ცნობილი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მოღვაწეა, დაბადებული 1971 წელს.
სამართალდამცავი ორგანოები ყველა ზომას იღებენ მსროლელის ვინაობისა და მისი ადგილსამყოფლის დასადგენად. ყველა დეტალი გახმაურდება სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობით გათვალისწინებული წესითა და მოცულობით", - აცხადებენ პოლიციაში.
ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მაქსიმ კოზიცკის თქმით, ლვოვის რეგიონში ეძებენ მსროლელს, რომელმაც მოკლა უმაღლესი რადას ყოფილი თავმჯდომარე ანდრეი პარუბი. მისი თქმით, საქმეში ყველა შესაბამისი სამსახურია ჩართული.
ანდრეი პარუბი უკრაინის უმაღლეს რადას 2016-2019 წლებში ხელმძღვანელობდა.
ანდრეი პარუბიმ მნიშვნელოვანი კვალი დატოვა თანამედროვე უკრაინის ისტორიაში, კერძოდ, ეროვნული უსაფრთხოების, პარლამენტარიზმისა და საზოგადოებრივი საქმიანობის სფეროში.

Former Ukrainian Parliamentary Speaker Andriy Parubiy on Saturday was killed in Lviv following a shooting incident.
According to police, a call reporting gunfire in Lviv’s Frankivsk district was received around noon. Parubiy, born in 1971, sustained fatal injuries and died before medics arrived.
Authorities confirmed that the victim was a well-known political and public figure. Law enforcement agencies said they are taking all necessary measures to identify and locate the shooter, stressing that details will be disclosed in line with criminal procedure law.
Maksym Kozytskyi, head of the Lviv Regional Administration, said security services had been mobilised to track down the suspect.
Parubiy served as speaker of Ukraine’s Verkhovna Rada between 2016 and 2019. He played a role in Ukraine’s modern political history, particularly in the fields of national security, parliamentarism, and civic engagement.