მაკა ბოჭორიშვილი - სამწუხაროა, როდესაც ხედავ, რომ შენივე კოლეგები, რომლებსაც ასევე ჰქვიათ ქართველი პოლიტიკოსები, გამალებით არიან სახელმწიფოს წინააღმდეგ ბრძოლაში ჩართული
662
საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაკა ბოჭორიშვილმა, რომელიც  წინა მოწვევის პარლამენტში ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობას იკავებდა, 2012-2025 წლებში ზოგიერთი პოლიტიკოსის მხრიდან საქართველოს საგარეო პოლიტიკური მიზნების საზიანოდ განხორციელებულ ქმედებებთან დაკავშირებით გამართულ პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე, გასულ ოთხ წელზე ისაუბრა.
მისი განცხადებით, ამ წლებში, ყველაზე თვალსაჩინოდ გამოჩნდა ის საფრთხეებიც და გამოწვევებიც, რომლებიც საქართველოს წინაშე დგას და გამოჩნდა ისიც, თუ ვინ რას აკეთებს რეალურად ამ მხრივ.
"ევროკავშირთან ურთიერთობები და ის გამოცდილებაა განსაკუთრებით საინტერესო პოლიტიკურად და იმ კონტექსტში, რა კონტექსტზეც დღეს ჩვენ გვაქვს საუბარი. ალბათ წარსული გამოცდილება განაპირობებდა იმას, რომ მე, როგორც პარლამენტის წევრს, მეკავა ევროინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის პოზიცია და ოთხი წლის განმავლობაში, მქონდა შესაძლებლობა, რაღაც წვლილი შემეტანა ამ ქვეყნის უსაფრთხოებაში, პირველ რიგში და ამ ქვეყნის ევროინტეგრაციაშიც.
ძალიან მნიშვნელოვანი და საინტერესო იყო ეს ოთხწლიანი პერიოდი, განსაკუთრებით, იმ გამოცდილებით, სადაც თვალსაჩინოდ გამოჩნდა საფრთხეებიც, გამოწვევებიც, რაც ჩვენი ქვეყნის წინაშე დგას, ყოველთვის იდგა, მაგრამ უფრო მეტად გამოჩნდა ამ ოთხი წლის განმავლობაში. კარგად გამოჩნდა, რა პროცესები მიდის საქართველოსთან დაკავშირებით და ვინ რას აკეთებს ამ პროცესში", - განაცხადა ბოჭორიშვილმა.
მან სამწუხარო უწოდა ფაქტს, როდესაც კოლეგები, რომლებსაც ქართველი პოლიტიკოსები ჰქვიათ, გამალებით იბრძვიან სახელმწიფოს წინააღმდეგ. ბოჭორიშვილის შეფასებით, ოპოზიციის წარმომადგენლების საქმიანობა არასდროს ყოფილა საქართველოს სასარგებლოდ მიმართული.
"სამწუხაროა ერთი მხრივ, როდესაც ხედავ, რომ შენივე კოლეგები, შენს გვერდით მსხდომი ადამიანები, რომლებსაც ასევე ჰქვიათ ქართველი პოლიტიკოსები, გამალებით არიან სახელმწიფოს წინააღმდეგ ბრძოლაში ჩართული. ნამდვილად არ არის ეს სასიამოვნო სანახავი და არ ვიცი, როგორ შეიძლება ბედნიერებას გგვრიდეს.
ორ დელეგაციაში, რომლებსაც ვხელმძღვანელობდი (ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის (EU-GEORGIA PAC) დელეგაცია და ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის (EURONEST PA) დელეგაცია), იყვნენ ოპოზიციის წარმომადგენლებიც, რომლებსაც ჰქონდათ სამართლებრივი საფუძველიც და შესაძლებლობაც, გარკვეული საქმიანობა განეხორციელებინათ, თუმცა, ეს საქმიანობა არასდროს ყოფილა საქართველოს სასარგებლოდ მიმართული“, - განაცხადა მაკა ბოჭორიშვილმა.

Botchorishvili condemned what she described as the destructive actions of opposition representatives.
Georgia’s Minister of Foreign Affairs, Maka Botchorishvili, has accused opposition politicians of “actively working against the state’s interests,” particularly in the context of the country’s European integration efforts over the past four years.
Speaking during a session of the temporary parliamentary investigative commission on Wednesday - which is examining actions by political figures between 2012 and 2025 deemed harmful to Georgia’s foreign policy objectives - Botchorishvili reflected on her previous role as Chairwoman of the European Integration Committee.
“These four years have highlighted not only the threats and challenges facing Georgia, but also revealed who is truly acting in the interest of the country,” she said. “My role in leading the European Integration Committee allowed me to make a small contribution to Georgia’s security and its European aspirations.”
Botchorishvili also said her tenure provided insight into the political dynamics surrounding Georgia’s EU relations, stressing that challenges to the country’s foreign policy had become particularly pronounced during this period.
In a pointed criticism of her political rivals, Botchorishvili condemned what she described as the destructive actions of opposition representatives.
“It is deeply regrettable to see fellow Georgian politicians using all their strength to fight against the state,” she said. “During my time leading delegations to both the EU-Georgia Parliamentary Association Committee and the Euronest Parliamentary Assembly, opposition members had both the mandate and the opportunity to act in Georgia’s interest - but that opportunity was never taken.”