მაკა ბოჭორიშვილი - თავად ბრიუსელი აზიანებს ჩვენ მიერ ნაშენებ პოპულარობას
საქართველო ერთადერთ რამეს ითხოვს ევროკავშირისგან, სამართლიანი შეფასებები გაკეთდეს და სამართლიანი დამოკიდებულება იყოს საქართველოს ხელისუფლებისადმი, რომლის უკანაც დგას მოსახლეობის უდიდესი ნაწილი, ამაზე უნდა დაფიქრდეს ბრიუსელი, – ამის შესახებ საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაკა ბოჭორიშვილმა განაცხადა.
მიდი თქმით, დღეს ბრიუსელი თვითონ აზიანებს საქართველოში ევროკავშირისადმი დამოკიდებულებას.
„ხელისუფლებამ 2014 წლიდან დღემდე ძალისხმევა არ დაიშურა, რომ ევროინტეგრაცია საზოგადოებაში ყოფილიყო პოპულარული საკითხი. მახსოვს, როცა ასოცირების შეთანხმებას მოვაწერეთ ხელი, მაშინ 65 პროცენტის განწყობა იყო ასეთი, რაც ათ წელიწადში დრამატულად შეიცვალა და ეს მხარდაჭერა გაიზარდა 85 პროცენტამდე. ეს იყო საქართველოს ხელისუფლების დამსახურება, მისი შრომის დამსახურება. დღეს, როცა ქართული საზოგადოება ხედავს, რა დამოკიდებულება აქვს ევროპულ ბიუროკრატიას საქართველოს მიმართ და ეს არის არასამართლიანი, მუდმივად უსაფუძვლო კრიტიკა“, – განაცხადა ბოჭორიშვილმა.
მისივე თქმით, ძალიან რთულია, მოატყუო ქართულ საზოგადოებას.
„როცა მუდმივად გესმის ცრუ ნარატივები, ტყუილი განცხადებები, რეზოლუციები, ეს რეპუტაციას ლახავს. დღეს ხომ ევროპარლამენტს ის რეპუტაცია ვერ ექნება ქართულ საზოგადოებაში, რაც შეიძლება ჰქონოდა. მუდმივად ვხედავთ რეზოლუციებს, რომლებშიც ტყუილი წერია, საერთოდ არ შეესაბამება იმ რეალობას, რომელიც ქვეყანაში არსებობს. ამას თავად ბრიუსელი სთავაზობს ჩვენს საზოგადოებას და თავად აზიანებს და თავად აზიანებს ჩვენ მიერ ნაშენებ პოპულარობას, ანგრევს მას. თუ შეხედავთ ბოლო გამოკითხვებს, ეს პოპულარობა ქვემოთ მიდის. ვფიქრობ, ამაზე უნდა დაფიქრდეს ბრიუსელი, ევროკავშირი მარტივი მიზეზის გამო. ჩვენ გვჭირდება ერთმანეთი, ჩვენ გვჭირდება ერთმანეთთან დიალოგი, ურთიერთობა და ეს არ შეიძლება იყოს უსამართლო, ის უნდა იყოს სამართლიან საფუძვლებზე დაფუძნებული. ჩვენ გვჭირდება, მივიდეთ ამ მომენტამდე, სამართლიანი დამოკიდებულება გვქონდეს ერთმანეთთან. საქართველო ერთადერთ რამეს ითხოვს ევროკავშირისგან, სამართლიანი შეფასებები გაკეთდეს და სამართლიანი დამოკიდებულება იყოს საქართველოს ხელისუფლებისადმი, რომლის უკანაც დგას საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი ნაწილი, რომელსაც ხმას აძლევს ქართული საზოგადოება და იმარჯვებს. მას ეკუთვნის სამართლიანი დამოკიდებულება“, – განაცხადა ბოჭორიშვილმა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში.

Botchorishvili also accused European institutions of “unfair and unfounded criticism” of Georgia
Georgia’s Foreign Minister Maka Botchorishvili has called on the European Union to adopt a “fair and balanced” approach towards the Georgian government, arguing that Brussels’ current stance risked undermining public support for European integration.
Speaking to the Georgian Public Broadcaster on Tuesday, Botchorishvili said the government had worked since 2014 to build “strong public backing” for EU membership, which has risen from 65% to around 85% in a decade.
“Georgia is asking only one thing from the European Union - fair assessments and fair treatment of its government, which is supported by the vast majority of the population. Brussels should reflect on this,” she said.
Botchorishvili also accused European institutions of “unfair and unfounded criticism” of Georgia, warning that it was damaging their reputation among Georgians.
“When people constantly hear false narratives, misleading statements and resolutions, it tarnishes the EU’s image. The European Parliament cannot expect to have the same reputation it once had in Georgian society,” she said.
She added that recent opinion polls showed declining support for EU integration and urged Brussels to “rethink its approach” to avoid eroding the popularity of the European idea in Georgia.
“We need dialogue, we need relations based on fairness. Georgian society cannot be deceived, and it deserves fair treatment,” Botchorishvili said.