მამუკა არეშიძე – დასავლეთი ეძებს ქარიზმატულ ლიდერს, რომელსაც მასები გაჰყვებიან, ჩვენმა პოლიტიკურმა ლიდერებმა ოპოზიციაში ასეთი მანტია ვერ მოირგეს
1171
საქართველოს პოლიტიკურ ცხოვრებაში შესაძლოა, 31 მარტიდან სიტუაცია რადიკალურად შეიცვალოს. საზოგადოებამ  ოპოზიციურ ფლანგზე ახალი დიდი ერთიანი ფრონტი იხილოს, სადაც პოლიტიკურ პარტიებთან ერთად სამოქალაქო სექტორის და საზოგადოებისთვის ცნობილი სახეები იქნებიან გაერთიანებული, სათავეში კი მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი ჩაუდგეს. როგორც მედიაში ვრცელდება ინფორმაცია, ზურაბიშვილმა პოლიტიკურ პარტიებთან ამაზე დიალოგი უკვე 14 მარტს დაიწყო და ის ყველა მათგანს ინდივიდუალურად ხვდება.
რამდენად არსებობს იმის ალბათობა, რომ ქვეყანაში ოპოზიციის გაერთიანება მოხდეს და მის სათავეში სალომე ზურაბიშვილი ვიხილოთ. იქნება თუ არა ოპოზიციის თანხმობა და რას შეცვლის ეს ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში? საშინაო და საგარეო პოლიტიკაზე Front News-თან ინტერვიუში კონფლიქტოლოგი მამუკა არეშიძე საუბრობს.
– მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი ოპოზიციური პარტიების ლიდერებთან მართავს შეხვედრებს, რათა 31 მარტს დაგეგმილ აქციაზე დიდი ერთობის შესახებ განცხადება გააკეთოს. როგორ ფიქრობთ, მიიღებს თუ არა ოპოზიცია მას ერთიან ლიდერად?  როგორც “ქართულ ოცნებაში“ აცხადებენ, ზურაბიშვილი დასავლეთის დაკვეთით მოქმედებს. არის თუ არა ის მათ მიერ მხარდაჭერილი ლიდერი?
– კი ბატონო, მე არ ვფიქრობ, რომ სალომე ზურაბიშვილი მარტო მოქმედებს. დასავლეთიდან განსაკუთრებით ევროპარლამენტიდან და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან საქართველოს მიმართ დაინტერესება ძალიან ღიაა. ვფიქრობ,  ზურაბიშვილი მათ მიერ მხარდაჭერილი ლიდერია. მეორეს მხრივ არც სალომე ზურაბიშვილის პირადი ინტერესი უნდა გამოვრიცხოთ, რადგან ის ასეთი პიროვნებაა. მას უყვარს, რომ მოვლენების სათავეში დგას. რამდენად გამოსდიოდა ეს წლების განმავლობაში სხვა საკითხია. წინა ოპოზიციის დროსაც, სააკაშვილის მმართველობის პერიოდში, ერთიანი ოპოზიციის ლიდერი სურდა  ყოფილიყო. თუმცა მაშინ  ეს არ გამოუვიდა.
ახლაც დაახლოებით იმავეს ცდილობს. ამაში დასავლელი პარტნიორები რომ არ იყვნენ ჩართულები, დარწმუნებული ვარ, მისი ხასიათიდან გამომდინარე, მას ეს მცდელობა არც ახლა გამოუვიდოდა. ახლა არ ვიცი, თუკი ოპოზიციის მიმართ კოლექტიური დავალებაა გაცემული, შესაძლებელია ეს გამოვიდეს. საქმე იმაშია, რომ დასავლელი ზოგიერთი პოლიტიკოსისთვის, ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს იმას, რომ “ნაციონალური მოძრაობა“ შეიფუთოს. მათ იციან, რომ ამ პარტიას ჰყავს ამომრჩევლის კატეგორიული ნაწილი, რომელთა რაოდენობა აღარ გაიზრდება. აქედან გამომდინარე,  ის უნდა გაითქვიფოს რაღაცა ისეთ გაერთიანებაში, რომ საზოგადოების მხრიდან, მთავარი აქცენტი მასზე არ გაკეთდეს. თუმცა ეს იმას არ ნიშნავს, რომ მათ ნაციონალები არ უნდათ, არა პირიქით, უბრალოდ მათი მძიმე პოლიტიკიდან გამომდინარე დაინახეს, რომ ხალხს ისინი აღარ მოჰყავს ხელისუფლებაში, ამიტომაც მათი შეფუთვა რაღაცა გაერთიანებით უნდა მოხდეს. სხვა პოლიტიკური ძალებით უნდათ გადაფარვა. დაკვირვებული თვალიც ძალიან კარგად ხედავს, რომ ცალ-ცალკე ოპოზიციას არაფერი გამოსდის. ისიც კი ვერ მოახერხეს, რომ ავტორიტეტი მოიპოვონ საზოგადოების იმ ნაწილში მაინც, რომელიც ქუჩაშია დღეს გამოსული.
– რა სახის მხარდაჭერა აქვს ახლა ქვეყნის შიგნით სალომე ზურაბიშვილს. კი ბატონო, მას აქვს გარეთ კონტაქტები და დასავლეთში  შეუძლია საკმაოდ კარგ კონტაქტებზე გავიდეს, მაგრამ საქართველოში ვინ არის მისი მხარდამჭერი? რა ტიპის ლიდერად ჩამოყალიბდა?
– კი ბატონო, მას გარკვეული სახის ელექტორატი ჰყავს. მომიტინგეების დიდი ნაწილისთვის “ნაციონალური მოძრაობა” და მისი განაყოფი პარტიები მიუღებელია. ამიტომ სალომე ზურაბიშვილზე უფრო არიან ორიენტირებულები. პრინციპში ამ აქციების ფონზე ზურაბიშვილის აქტიურობამ მას მხარდამჭერი გაუჩინა. საპრეზიდენტო არჩევნების დროს ვიცით, რომ მან მხოლოდ “ოცნების” მხარდაჭერით აიღო ხმები. რაც შეეხება იმ პერიოდს, როდესაც თქვა, რომ “ქაჯები მიდიან და არა მოდიან“, იქ მან ახალი პოლიტიკური ძალის ჩამოყალიბების შესახებ განცხადება გააკეთა. მაგ დროს სწორედ იპოდრომზე გახლდით და მახსოვს, რომ ზღვა ხალხი იყო მოსული. თუმცა ეს ზღვა ხალხი ზურაბიშვილმა დაახლოებით ერთი თვის განმავლობაში დაკარგა. მაშინ მას ორგანიზატორული უნარი არ აღმოაჩნდა.
– გაჩნდა ასეთი ვერსიაც, რომ შესაძლოა, სალომე ზურაბიშვილი მიხეილ სააკაშვილის ჩანაცვლებას ცდილობდეს. თქვენ ამ ვერსიას იზიარებთ?
– რასაკვირველია, მიხეილ სააკაშვილი აღარ არის იმ ტიპის ლიდერი, რომელზეც ფსონს დასავლეთიდან დადებენ, რადგან მან ქვეყნის შიგნით დაკარგა ის გავლენა, რაც ჰქონდა. სააკაშვილის პოლიტიკურ კრახს თავის დროზე დასავლელმა ლიდერებმაც შეუწყვეს ხელი. მას მხარი არ დაუჭირეს ბოლომდე იმ დანაშაულების გამო, რომელიც ჩადენილი აქვს. ამიტომ ახლა მით უმეტეს იციან, რომ მას მოსახლეობის დიდ ნაწილში აღარ აქვს ის გავლენა, რაც ადრე ჰქონდა. საარჩევნო პულსზე ხელი უდევთ და ძალიან კარგად იციან საქართველოს მოსახლეობის დიდ ნაწილში მისდამი რა დამოკიდებულებაც აქვთ. ამიტომ ახალი ლიდერის შერჩევა დაიწყეს. თუმცა დასავლეთი ეძებს ქარიზმატულ ლიდერს, რომელსაც მასები გაჰყვებიან. ჩვენმა პოლიტიკურმა ლიდერებმა ოპოზიციაში ასეთი მანტია ვერცერთმა მოირგო. მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული ქარიზმა ზოგს აქვს. გარდა ამისა, ოპოზიციაში არის ასეთი სიტუაცია, რომ ვითომ ერთიან პოზიციაზე დგანან, მაგრამ ზურგს უკან ერთმანეთზე ქილიკობენ, მტრობენ და ერთმანეთის ჩაშვება მიღებული ფორმაა.
თუკი სალომე  ზურაბიშვილის ერთიანი ლიდერობა დასავლეთიდან არის მოთხოვნილი, მაშინ ოპოზიცია იძულებული იქნება, მის გარშემო გაერთიანდეს. რამდენიმე სუბიექტის სურვილი უნდა დაემთხვეს ერთმანეთს. ეს არის დასავლელი ელიტის ნაწილის წარმომადგენლების სურვილი, ეს არის ზურაბიშვილის და ოპოზიციის. თუ ეს მოხდა, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ იმუშავებს. როგორც უკვე აღვნიშნე, ზურაბიშვილს ორგანიზებულობის და პარტიის ჩამოყალიბების რესურსი შინაგანად არ გააჩნია.
– 14 მარტს დიდი პაუზის შემდეგ, საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი და ამერიკის ელჩს ერთმანეთს შეხვდნენ. თავდაპირველად ოპოზიციის მხრიდან ამას მწვავე რეაქცია მოჰყვა, ელჩი გააკრიტიკეს. მეორეს მხრივ კი მათ თქვეს რომ თითქოს ელჩი გარკვეული ულტიმატუმით მივიდა “ოცნებასთან“, რომელსაც დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის გზავნილები გადასცა. რამდენად რეალურია ოპოზიციის ეს განცხადება და როგორ ფიქრობთ, რაზე შესაძლოა, ელჩი მინისტრს შეხვედროდა?
– რადგან შეხვედრის შესახებ ინფორმაცია მწირია, ცოტა მიჭირს ზუსტად ვივარაუდო რაზე შეიძლება ყოფილიყო დახურულ კარს მიღმა შეხვედრა. მე გეტყვით ერთს, რა ინფორმაციაც მქონდა. მე ვიცოდი, რომ თავად ჩვენი საგარეო საქმეთა მინისტრი უნდა წასულიყო ამერიკაში. თუმცა შემდეგ ჩემთვის მოულოდნელი იყო ამ ფოტოების დანახვა და შეხვედრის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება. მე არ გამიკვირდება ამერიკის ელჩის მხრიდან მთავარი აქცენტები გაკეთებულიყო, არა იმაზე, რაზეც ოპოზიცია საუბრობს, თითქოს არჩევნების ხელახლა ჩატარებაზე იყო საუბარი. არამედ საქართველოს აქტიურობაზე წინა აზიასა და ჩინეთის მიმართ. შესაძლოა, ამაზე ყოფილიყო მოთხოვნა, რომ ეს ამერიკის პოლიტიკასთან უნისონში იყოს.
რაც შეეხება სხვა საკითხებს, მე არ მგონია განსაკუთრებული აქცენტები შიდა პოლიტიკაზე ყოფილიყო. ამ შემთხვევაში მე მაქვს გარკვეული ინფორმაცია რა ტიპის დამოკიდებულებაა ტრამპის ადმინისტრაციის მიერ საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ ვითარებაზე. ეს არ არის ერთგვაროვანი და ისეთი სიტუაცია, რომ ტრამპი რომელიმე მხარის პოზიციას იკავებდეს. ამის ნათელი მაგალითია “მეგობრობის აქტის“ განხილვა, რომელიც კიდევ გადაიდო და არავინ იცის მოხდება თუ არა თვის ბოლოს მაინც მისი განხილვა.
– თუმცა ამერიკისგან განსხვავებით რადიკალურად სხვა სურათი გვაქვს ევროკავშირის და ევროპარლამენტის მხრიდან. ევროპარლამენტმა ახლა უკვე პირდაპირ ახალი არჩევნების დანიშვნა მოითხოვა და ვიცით ის განცხადებები, რაც ბრიუსელიდან კეთდება. რა გავლენა ექნება ამას საბოლოო ჯამში ქვეყნის შიდა პოლიტიკაზე?
– დღეს ევროკავშირის მდგომარეობა კატასტროფულია. პრაქტიკულად ამერიკის მიერ დისტანცირებული ევროკავშირის პოლიტიკა ძალიან სუსტი აღმოჩნდა. არ აქვთ მათ მიდგომები და დოქტრინა შემუშავებული, როგორ უნდა იმუშაონ ამერიკის შეერთებული შტატების გარეშე. არა აქვთ მათ ეს პოლიტიკურად გათვლილი და არც სამხედრო თვალსაზრისით. სპეციალისტებისთვის ძალიან სასაცილო იყო მაკრონის განცხადება ბირთვული ქოლგის შექმნის შესახებ. დიდი ბრიტანეთის და საფრანგეთის გაერთიანებული ბირთვული იარაღი, რუსეთის ბირთვული იარაღის მეოთხედიც კი არ გამოდის. ასეთი ბუტაფორიული განცხადებები აქვთ, როგორც სამხედრო ასევე სხვა თემებთან დაკავშირებით. ამიტომ ევროპა არ არის მზად გლობალური პოლიტიკა აწარმოოს. შესაბამისად, მათი განცხადებები ვხედავთ, რომ საქართველოს შიდა პოლიტიკაზე ვერ ახდენს ვერანაირ გავლენას.  ამ გეოპოლიტიკურ ჯახში ამერიკისგან მიტოვებული ევროპა რას იზამს ძალიან რთული სათქმელია.
– ცეცხლის შეწყვეტის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებზე მინდა გკითხოთ. ჩვენ ვიხილეთ პუტინის ორაზროვანი განცხადებები ცეცხლის 30 დღით  შეწყვეტასთან დაკავშირებით. ასევე ტრამპის მოლოდინი და კვლავ იმედი იმის, რომ პუტინი მას ცეცხლის შეწყვეტაზე დასთანხმდება. თქვენი მოლოდინი როგორია?
– პუტინის და ზოგადად რუსეთის ლოგიკა არის ასეთი, რომ მეფე არ უნდა იყოს დამარცხებული, წინააღმდეგ შემთხვევაში ის ჩამოგდებული და განადგურებული იქნება. ამიტომ პუტინი ცდილობს ახლა ლავირებას, რათა სახე შეინარჩუნოს. ის არის საკმაოდ კარგი მოთამაშე, მოვაჭრე და გამოცდილი პოლიტიკოსი. ძალიან დიდი ხანია, ამხელა სახელმწიფოს მართავს და უზარმაზარი გამოცდილება აქვს. თავადაც ვიცით, რომ არ არის უბრალო პოლიტიკური მოღვაწე.
პუტინისთვის მოწინააღმდეგედ ორი ქვეყანა აღიქმება, ეს არის აშშ და ჩინეთი. ევროპას ის სერიოზულად არასდროს არ აღიქვამდა. ასევე რეგიონულ მტრად თურქეთს მიიჩნევს, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი რაღაცა საკითხებში პარტნიორები არიან. პუტინს ახლა ამ ომის შეჩერება ძალიან სჭირდება, ოღონდ საკუთარი პირობებით. მას ერთის მხრივ რეგიონში აქვს მოსაგვარებელი პრობლემები და თურქეთის აქტიურობა აქვს შესაზღუდავი და მეორე ძალიან მნიშვნელოვანია ჩინეთთან ძველი პარტნიორული ურთიერთობის დაბრუნება. ვიდრე ომი დაიწყებოდა, ისინი პარტნიორები იყვნენ. დღეს კი უმცროსი პარტნიორია. შესაძლოა, ცოტა ხანს ისე გაგრძელდეს სიტუაცია, რომ უმცროს პარტნიორობიდან თავში წამოსარტყმელ მეგობრად იქცეს. პუტინი ყირიმს არ დათმობს არაფრის ფასად, რადგან ის არის სტრატეგიული სივრცე.
– მაშინ როგორ ან რა პირობებით წარმოგიდგენიათ ცეცხლის შეწყვეტა?  ვისი პირობებით დაიდება ზავი? რუსეთი ამბობს, რომ უკრაინას ფრონტის ხაზზე რთული სიტუაცია აქვს და მას პაუზა გადაიარაღებისთვის სჭირდება…
– ეს ყველაფერი არის თამაშის ნაწილი. პოლიტიკა თამაშის და ლავირების გარეშე არაფერია. ამას აკეთებს ტრამპიც და პუტინიც. თუ რუსეთი არაფერს დათმობს, მაშინ უკრაინაც არაფერს დათმობს. რასაც ამბობენ პოლიტიკაში, იმას არ აკეთებენ. რასაც ახლა ტრამპი აკეთებს, ეს არის კლასიკური პიარის ტექნოლოგია. მუდმივად შეტევის რეჟიმშია, რათა მოწინააღმდეგე თავის მართლების პოზიციაში  ჰყავდეს. მერე კი მოდის ის მოწინააღმდეგე აზრზე, მაგრამ დრო გადის და ინიციატივა ტრამპის მხარეს არის. ცეცხლის შეწყვეტა სჭირდება ტრამპს იმისთვის, რომ დანარჩენ მსოფლიოს აჩვენეს მისი სიტყვა ჭრის და ფასი აქვს. თუ პუტინი არ წამოვა დათმობაზე, მაშინ ის სანქციების სისტემას აამუშავებს.

Mamuka Areshidze – West is looking for charismatic leader whom masses will follow, but our political leaders in the opposition failed to take on this mantle
Georgia’s political landscape may undergo a radical shift starting March 31, with the possibility of a large, unified opposition front emerging. This new alliance is expected to include political parties, civil society representatives, and well-known public figures, with former President Salome Zourabichvili at the helm. According to media reports, Zourabichvili began discussions with opposition parties on March 14, holding individual meetings with their leaders.
But how realistic is the opposition’s unification, and could Zourabichvili truly lead it? Will opposition parties agree to such leadership, and what impact would this have on the country’s political landscape? In an interview with Front News, conflict analyst Mamuka Areshidze shares his perspective on domestic and foreign policy issues.
– According to media reports, former President Salome Zourabichvili is meeting with opposition leaders to announce a major unity initiative at the March 31 protest. Do you think the opposition will accept her as their leader? The ruling Georgian Dream party claims she is acting under Western directives. Is she indeed a Western-backed leader?
– Absolutely. I don’t believe Zourabichvili is acting alone. There is significant Western interest in Georgia, especially from the European Parliament and Eastern European countries. I think she is indeed a leader supported by the West. At the same time, we should not ignore her personal ambitions—she is someone who enjoys being at the center of events. Whether she has been successful in this over the years is another question. Even during Saakashvili’s rule, she attempted to position herself as a unifying opposition leader, but it did not work out.
Now, she is trying the same strategy again, and I am sure that without Western backing, she would not have even gotten this far. If the opposition has been given collective instructions from the West, it might succeed. Some Western politicians see the need to repackage the United National Movement (UNM). They know that UNM has a loyal but limited voter base that is unlikely to expand. Thus, they want to blend it into a broader coalition so that it doesn’t remain the main focus of public attention. This doesn’t mean they don’t want UNM in politics—it’s just that their controversial past makes it difficult to return them to power. They aim to mask UNM within a coalition with other political forces. It’s also evident that the fragmented opposition has been ineffective. They have failed to gain credibility, even among the people currently protesting in the streets.
– What kind of support does Salome Zourabichvili have inside Georgia? She has connections abroad, but who supports her domestically? What kind of leader has she become?
– She does have some level of support. Many protesters reject the United National Movement and its offshoots, so they see Zourabichvili as a more acceptable alternative. Her recent activism has gained her some new supporters. During the presidential election, she only won with the backing of Georgian Dream. Later, when she made her famous remark about “the brutes leaving, not arriving”, she hinted at forming a new political force. I was at the Hippodrome at the time, and I remember the massive crowd that gathered. However, she lost that support within a month because she lacked organizational skills.
– Some speculate that Salome Zourabichvili is attempting to replace Mikheil Saakashvili. Do you agree with this theory?
– Absolutely. Saakashvili is no longer the kind of leader the West would bet on, as he has lost influence in Georgia. Western leaders played a role in his political downfall, as they did not fully support him due to his past crimes. They know that his popularity has significantly declined, and they are aware of how the Georgian public perceives him. As a result, they have started looking for a new leader. However, the West is searching for a charismatic leader—someone who can mobilize the masses. No opposition leader in Georgia has successfully assumed this role, despite some possessing a degree of charisma. Furthermore, opposition unity is an illusion—publicly, they pretend to be united, but behind the scenes, they undermine and betray each other.
If Zourabichvili’s leadership is a Western directive, the opposition may be forced to unite around her. However, this does not guarantee success. As I mentioned earlier, she lacks organizational abilities and the capacity to build a strong political party.
– On March 14, after a long pause, Foreign Minister Maka Botchorishvili met with the US Ambassador. The opposition initially criticized the ambassador but later suggested that he presented Georgian Dream with an ultimatum from the Trump administration. How realistic is this claim, and what do you think the meeting was about?
Since we have limited information about the meeting, it’s difficult to speculate. However, I did know that our Foreign Minister had planned to visit the US. Seeing the meeting photos was unexpected. I wouldn’t be surprised if the US Ambassador focused on Georgia’s stance on Central Asia and China, rather than opposition claims about early elections. The US may be pushing for Georgia’s foreign policy to align more closely with Washington’s interests.
Regarding domestic politics, I don’t think there were significant discussions. The Trump administration does not have a unified stance on Georgia’s political situation. This is evident from the repeated delays in discussing the “Georgia Friendship Act.”
– Unlike the US, the European Union and the European Parliament have taken a more aggressive stance, demanding snap elections. What impact will this have on Georgia’s internal politics?
– The EU is in a catastrophic state today. Without US leadership, its policies have proven weak and directionless. The EU has no coherent approach or military doctrine. French President Macron’s idea of a “nuclear umbrella” was laughable—even a combined British and French nuclear arsenal is only a fraction of Russia’s capabilities. The EU is not prepared to lead global politics, and its statements have little impact on Georgia’s domestic affairs. Therefore, the EU’s statement does not influence Georgia’s domestic issues.
– Putin recently made ambiguous statements about a 30-day ceasefire, while Trump has expressed hope that Putin will agree to one. What is your expectation?
– Putin’s strategy is simple: a ruler must never appear defeated. Otherwise, they risk being overthrown. Putin is trying to maneuver carefully to maintain his image. He is a skilled negotiator, an experienced politician, and a long-time leader of a vast country. Putin sees only two real rivals: the US and China. He has never taken Europe seriously. He also considers Turkey a regional adversary, despite occasional cooperation.
Putin desperately needs a ceasefire—but on his terms. He has issues to resolve in the region and must counter Turkey’s growing influence. He also wants to restore his previous relationship with China, as he has now become Beijing’s junior partner—something he wants to change.
– If neither Russia nor Ukraine concedes, how do you see the ceasefire negotiations playing out?
–This is all part of the game. Politics is nothing without maneuvering and playing the game. Both Trump and Putin are doing exactly that. If Russia concedes nothing, then Ukraine will concede nothing either. In politics, what is said is not always what is done. What Trump is doing now is a classic PR strategy. He is constantly on the offensive, keeping his opponent in a defensive position. Eventually, the opponent realizes what is happening, but by then, time has passed, and the initiative remains on Trump’s side. Trump needs a ceasefire to show the rest of the world that his word carries weight and has value. If Putin refuses to make concessions, then Trump will activate the sanctions system.