მამუკა მდინარაძე - მთავრობა ენერგეტიკული სექტორისთვის დამაზიანებელი არალეგალური ბიზნესსაქმიანობის წინააღმდეგ ქმედითი ნაბიჯების გადადგმას იწყებს
144
საქართველოს მთავრობა იწყებს ქმედითი ნაბიჯების გადადგმას ენერგეტიკული სექტორისთვის დამაზიანებელი არალეგალური ბიზნესსაქმიანობის წინააღმდეგ, - ამის შესახებ ვიცე-პრემიერმა, სამართალდამცავი ორგანოების კოორდინაციების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა მამუკა მდინარაძემ მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც მამუკა მდინარაძემ აღნიშნა, ერთ-ერთი მსხვილი გამოწვევა ამ მიმართულებით შეეხება უკანონო კრიპტომაინინგის პროცესს მესტიის მუნიციპალიტეტში, სადაც ამ პრობლემის გამო ელექტროხაზები მუდმივად გადატვირთულია, დიდი რაოდენობით ელექტროენერგიის უკანონო მოხმარება კი მნიშვნელოვნად აზიანებს როგორც ქვეყნის ენერგეტიკას, ასევე მესტიის ადგილობრივ მოსახლეობას და კერძო სექტორს.
"უარესდება მიწოდების ხარისხი ქსელისა და გადამცემი ხაზების გადატვირთულობის გამო, ხდება ავარიული შემთხვევებიც, რაც ადგილობრივ მოსახლეობის გარდა ნეგატიურად ისახება ტურიზმზეც.
კიდევ უფრო კონკრეტულად, როგორ გამოიხატება უკანონო მაინინგისა და ელექტრომოხმარების პრობლემა რიცხვებში: ელექტროენერგიის მოხმარებამ მესტიის მუნიციპალიტეტში 2025 წელს 133 მილიონი კილოვატსაათი შეადგინა მაშინ, როდესაც, მსგავსი მასშტაბის მუნიციპალიტეტის ელექტრომოხმარება, ყველა მონაცემის გათვალისწინებით,  სხვა შემთხვევებში არ აღემატება 10 მილიონ კილოვატსაათს. შესაბამისად,  ეს ნიშნავს ელექტროსისტემისა და მის ფინანსურ დაზიანებას მინიმუმ 20-25 მილიონი ლარით, რომელიც დამატებით ფინანსურ ტვირთად აწვება ელექტროენერგიის საფასურის გადამხდელ ყველა მოქალაქეს.  ამ შემთხვევაშიც შეგვიძლია დავაკონკრეტოთ, თითოეული აბონენტი ქვეყანაში, ყოველი გადახდის დროს, კონკრეტულად ამ პრობლემის გამო, დამატებით ლარნახევარს იხდის“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.
მისივე თქმით, პრობლემის აღმოსაფხვრელად, დაიწყება გამრიცხველიანების პროცესი მესტიაში, რაც აქამდე სხვადასხვა წინააღმდეგობრივი გამო ვერ ხერხდებოდა.
"აქვე, ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ გამრიცხველიანების ერთადერთი მიზანია ელექტროენერგიის უკანონო და ფარული მოხმარების აღმოფხვრა. ელექტროენერგია სვანეთში კვლავ იქნება უფასო თითოეული აბონენტისათვის საჭირო მაქსიმალური რაოდენობის ფარგლებში, ხოლო აღნიშნული რაოდენობის ზემოთ დაწესდება ლიმიტი და შესაბამისი ტარიფი. რაც შეეხება გამრიცხველიანებას,  ის მოხდება არა მხოლოდ ლოკალურად, არამედ მსხვილი მასშტაბითაც თითოეულ სოფელზე თუ დასახლებულ პუნქტზე, რაც პრობლემის კონკრეტული მიმართულებით იდენტიფიცირების საშუალებას მოგვცემს.
სამართალდამცველებს უკვე დაევალათ ამ პროცესის მაქსიმალური ხელშეწყობა და კონტროლი, ასევე ელექტროენერგიის დიდი ოდენობით უკანონო მოხმარების მაქსიმალური რესურსით გამოვლენა და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება.
ყველას მოვუწოდებთ,  პატივი სცენ ამ პროცესს. ნებისმიერ ხელშეშლას და სამართალდარღვევას მოჰყვება მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.

Government announces crackdown on illegal cryptocurrency mining in Mestia
Mdinaradze said law enforcement agencies had been instructed to assist with the implementation of the programme, investigate large-scale illegal electricity consumption and take legal action where necessary
The Georgian government has announced new measures aimed at tackling illegal business activities in the energy sector, with a particular focus on unauthorised cryptocurrency mining in the municipality of Mestia.
Speaking at a government briefing, Vice Prime Minister and State Minister for Coordination of Law Enforcement Agencies Mamuka Mdinaradze said illegal mining operations had become a major challenge for the country's energy system.
Mdinaradze claimed excessive electricity consumption linked to cryptocurrency mining has placed significant strain on the local power network in Mestia, leading to overloaded transmission lines, disruptions to electricity supply and increased pressure on infrastructure.
He said electricity consumption in Mestia reached 133 million kilowatt-hours in 2025, compared with around 10 million kilowatt-hours in municipalities of a similar size. Mdinaradze argued that the resulting financial burden on the energy system amounts to between 20 million and 25 million lari and ultimately affects electricity consumers across the country.
The government also announced plans to begin the installation of electricity meters in Mestia, a process that officials said had previously faced obstacles.
Mdinaradze stressed that the purpose of metering is to identify and prevent illegal and unregistered electricity consumption. He said electricity would remain free of charge for residents of Svaneti within a designated consumption threshold, while usage above that limit would be subject to tariffs.
In addition to household metering, officials plan to monitor electricity consumption at village and settlement level in order to identify areas where excessive usage is occurring.
Mdinaradze said law enforcement agencies had been instructed to assist with the implementation of the programme, investigate large-scale illegal electricity consumption and take legal action where necessary.
He warned that any attempts to obstruct the process or violate the law would result in a legal response.