მამუკა ჟღენტი – “ქართულმა ოცნებამ“ მიიყვანა საზოგადოება იმ ზღვრამდე, სადაც უკვე რაიმეს მოთმენა შეუძლებელია
“ქართულმა ოცნებამ“ მოახერხა ის, რომ მიიყვანა საზოგადოება იმ ზღვრამდე, სადაც უკვე რაიმეს მოთმენა შეუძლებელია, აქედან გამომდინარე, ამ პროცესის გაგრძელებას უნდა ველოდოთ, – ამის შესახებ საქართველოს ყოფილმა ელჩმა ევროსაბჭოში მამუკა ჟღენტმა განაცხადა.
მისივე თქმით, მიუღებელია იმ ადამიანების დამოკიდებულება, ორჭოფობა, რომ იგრძნობა მათ სიტყვებში.
“ქართულმა ოცნებამ“ მოახერხა ის, რომ მიიყვანა საზოგადოება იმ ზღვრამდე, სადაც უკვე რაიმეს მოთმენა შეუძლებელია, აქედან გამომდინარე, ამ პროცესის გაგრძელებას უნდა ველოდოთ. მივედით იმ ეტაპამდე, როდესაც უკვე, იმას ვისაც უნდა, რომ იცხოვროს ევროპაში და არა რუსეთის გუბერნიაში, დღეს სხვა გამოსავალი „ქართულმა ოცნებამ“ არ დაუტოვა, შესაბამისად, რა თქმა უნდა პროცესი გაგრძელდება.
ჩემთვის მნიშვნელოვანია თითოეული საქართველოს მოქალაქის პოზიცია, მაგრამ ცოტა გადამეტებულად მიმაჩნია სპორტსმენების, კულტურის სფეროს მოღვაწეების გაფეტიშება, ჩემი აზრით, ყველა მოქალაქემ უნდა დააფიქსიროს საკუთარი პოზიცია, მაგრამ, ეს პოზიცია უნდა იყოს ნათელი. მიუღებელია იმ ადამიანების დამოკიდებულება, ორჭოფობა, რომ იგრძნობა მათ სიტყვებში.
ეს პროცესი უნდა გაგრძელდეს, დიდი ხნით ვეღარ გაუძლებს შსს არ ყველაფერს და დაიწყება რღვევა და ეს ყველაფერი გაძლებაზეა“, – განაცხადა მამუკა ჟღენტმა.

Former Georgian Ambassador to the Council of Europe Mamuka Zhgenti has accused the ruling Georgian Dream party of driving society to a breaking point, warning that public unrest is likely to grow.
“The Georgian Dream has brought society to a point where it is no longer possible to tolerate anything,” he said. “Those who want to live in Europe and not a Russian province have no other solution, so this process will inevitably continue.”
He criticized what he described as “hypocrisy” in public discourse and called for clarity from all citizens, including athletes and cultural figures. “The attitude of these people, the hypocrisy that is felt in their words, is unacceptable,” he added.
Zhgenti also warned of mounting strain on the Ministry of Internal Affairs, predicting it “will not be able to withstand everything for long,” and foreseeing a potential breakdown in the system.