ლაშა გაბიტაშვილი - მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში დავიბადე, გავიზარდე, იუსტიციის სახლმა გადაწყვიტა, რომ აღარ გამიგრძელდეს საქართველოს მოქალაქეობა
იუსტიციის სახლმა გადაწყვიტა, რომ აღარ გამიგრძელდეს საქართველოს მოქალაქეობა, - ამის შესახებ აბუ-დაბის ინციდენტის მონაწილე ლაშა გაბიტაშვილი ვიდეომიმართვაში აცხადებს.
მისივე თქმით, ის აპირებს, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება გაასაჩივროს.
"მინდა, გაგიზიაროთ "ქართული ოცნების" მორიგი ბოროტი გადაწყვეტილება - მათ წამართვეს საქართველოს მოქალაქეობა, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში დავიბადე, გავიზარდე. იუსტიციის სახლმა გადაწყვიტა, რომ აღარ გამიგრძელდეს საქართველოს მოქალაქეობა.
მე ისრაელის მოქალაქეობა მაქვს, რომელიც ჩემი ცოლის მხრიდან მივიღე ქორწინებით და ამის შემდეგ იუსტიციის სახლს მივმართე, რომ შენარჩუნებულიყო ჩემი მოქალაქეობა. მე უარი არ განმიცხადებია საქართველოს მოქალაქეობაზე და პირიქით, განვაცხადე, რომ მინდა შენარჩუნება, მაგრამ სამწუხაროდ, მათ უარი მითხრეს და წამართვეს მოქალაქეობა, რასაც აუცილებლად გავასაჩივრებ.
ამ ყველაფერთან დაკავშირებით ისრაელის ელჩიც საქმის კურსშია, რაც ჩემს თავს ხდებოდა ამ ბოლო მოვლენების შემდეგ და პირადად ვაწვდი ინფორმაციას", - განაცხადა ლაშა გაბიტაშვილმა.
აბუ-დაბიში “ქართული ოცნების” დეპუტატებს ვიქტორ სანიკიძეს და ირაკლი ზარქუას და მოქალაქე ლაშა გაბიტაშვილს შორის ფიზიკური დაპირისპირება 13 იანვარს მოხდა.

Man involved in physical altercation with Georgian ruling party MPs stripped of citizenship
Gabitashvili said he had obtained Israeli citizenship through his wife but applied to the Georgian House of Justice to retain his Georgian nationality.
Lasha Gabitashvili, who was involved in a physical altercation with Georgian Dream MPs in Abu Dhabi in January, has announced that he has been stripped of his Georgian citizenship. Gabitashvili, who also holds Israeli citizenship through marriage, expressed his dismay at the decision on Monday, which he attributed to the Georgian Dream government.
"I want to share with you another evil decision of the Georgian Dream - they stripped me of my Georgian citizenship, despite the fact that I was born, raised, and have lived and worked in Georgia all my life. The House of Justice made a decision not to renew my Georgian citizenship," Gabitashvili claimed.
He further noted he had obtained Israeli citizenship through his wife but applied to the Georgian House of Justice to retain his Georgian nationality. Despite his request, he claimed that the House of Justice refused to maintain his Georgian citizenship, effectively revoking it.
"I did not renounce my Georgian citizenship, and on the contrary, I stated that I want to retain it, but unfortunately, they refused and stripped me of my citizenship. I will definitely appeal and fight to the end to regain my Georgian citizenship. They cannot take away my homeland," he asserted.