დღეს თბილისში "ერთობის მარში" გაიმართება
დღეს თბილისში "ერთობის მარში" გაიმართება, რომელიც 15:00 საათზე ისნის მეტროდან დაიწყება და მსვლელობით შსს-მდე მივა.
"ვაგრძელებთ ბრძოლას რეჟიმის წინააღმდეგ! არალეგიტიმური, თვითმარქვია ხელისუფლება არ წარმოადგენს ხალხის ნებას და უნდა წავიდეს! 150 დღეზე მეტია თავისუფლებისთვის მებრძოლი ხალხი ყოველდღე ძალადობის, ტერორის და უსამართლობის პირისპირ იბრძვის მტკიცედ. მოვითხოვთ, გადადგეს არალეგიტიმური მთავრობა და გათავისუფლდნენ რეჟიმის ტყვეები!
4 მაისს მსვლელობით მივდივარ შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან (ნოე რამიშვილის ქუჩა N38, კახეთის გზატკეცილი), რათა ხმა მივაწვდინოთ მათ, ვინც ცრუ მოწმეებად, მოძალადეებად და რეპრესიული რეჟიმის იარაღებად იქცნენ.
ერთობა იკრებს ძალას. ერთად, ჯიუტად და მტკიცედ ვუპირისპირდებით არალეგიტიმურ მმართველობას. ჩვენ არ გვეშინია! არ გავჩერდებით! არ დავნებდებით! ეს ბრძოლა თავისუფლებისთვისაა!" - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

March of Unity to be held today in Tbilisi against Georgian Gov't
A March of Unity is scheduled to take place in Tbilisi today. It will begin at 15:00 from the Isani metro station and culminate in a demonstration outside the Ministry of Internal Affairs.
Organizers say the march is part of a continued protest against what they describe as an “illegitimate and self-proclaimed” government that does not represent the will of the people. For over 150 days, citizens have taken to the streets daily, they say, to fight against violence, terror, and injustice under the current regime.
"We demand the resignation of this illegitimate government and the release of political prisoners held by the regime," the statement reads.
The protest will proceed to the Ministry of Internal Affairs, located at 38 Noe Ramishvili Street, Kakheti Highway, to confront law enforcement officials who, according to organizers, have “become false witnesses, perpetrators of violence, and instruments of repression.”
“Unity is gaining strength. Together, with determination and persistence, we will stand against illegitimate rule. We are not afraid. We will not stop. We will not surrender. This is a fight for freedom,” the organizers declared in their announcement.