ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა სსიპ საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორის პოსტზე ივანე აბაშიძე წარადგინა, რომელიც 2023 წლიდან დღემდე Columbia Shipmanagement Georgia LLC-ის გენერალური დირექტორის მოადგილის თანამდებობას იკავებდა.
„საზღვაო სექტორი ჩვენი ქვეყნისთვის ერთ-ერთი წამყვანი დარგია, რომელიც დიდ როლს ასრულებს მთლიანად ეკონომიკის განვითარების საქმეში. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს უხელმძღვანელებს ივანე აბაშიძე – დარგის გამოცდილი, კეთილსინდისიერი პროფესიონალი. ჩვენ დიდი გეგმები გვაქვს ზოგადად საზღვაო სექტორის განვითარების კუთხით, მათი განხორციელების პროცესში კი სააგენტოს საკვანძო როლი ექნება. დარწმუნებული ვარ, ივანეს გამოცდილებით, სწორი ხედვით და ხელმძღვანელობით ამ საქმეს თავს ერთად, წარმატებით გავართმევთ“, – განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
საზღვაო ტრანსპორტის ახალი სააგენტოს დირექტორის წარდგენას დაესწრო ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გურამ გურამიშვილი.
„ივანე აბაშიძის პროფესიული კარიერა მთლიანად საზღვაო სფეროსთანაა დაკავშირებული, მათ შორის 2011 წლიდან საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოში მუშაობდა სხვადასხვა პოზიციაზე – 2014 – 2018 წლებში იურიდიული და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, ხოლო 2018–2023 წლებში სააგენტოს დირექტორის მოადგილის თანამდებობაზე. 2015–2020 წლებში ის ეროვნული პროექტის GloMEEP კოორდინატორი იყო, 2016–2023 წლებში კი საქართველოს საერთაშორისო საზღვაო ფორუმის ერთ-ერთი დამფუძნებელი და ორგანიზატორი.
ივანე აბაშიძეს საერთაშორისო ორგანიზაციებში მუშაობის დიდი გამოცდილება აქვს. 2018–2020 წლებში იყო საერთაშორისო მობილური სატელიტური ორგანიზაციის მრჩეველთა კომიტეტის ვიცე-თავმჯდომარე (ლონდონი, გაერთიანებული სამეფო). მუშაობდა სხვადასხვა ხელმძღვანელ პოზიციებზე საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციაში (IMO): მათ შორის 2023 წელს იყო პასუხისმგებლობისა და ანაზღაურების სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე, 2021-2024 წლებში კი საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის იურიდიული კომიტეტის ვიცე-თავმჯდომარე.
ივანე აბაშიძე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართლის ბაკალავრია, ასევე სამართლის მაგისტრი საერთაშორისო საზღვაო სამართალში (საერთაშორისო საზღვაო სამართლის ინსტიტუტი (IMLI) მალტა). 2024 წლიდან დღემდე – დოქტორანტი, იურიდიული ფაკულტეტის საერთაშორისო სამართლის ინსტიტუტი (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი).
ამასთან, ივანე აბაშიძე პედაგოგიურ საქმიანობასაც ეწევა – 2015 წლის სექტემბრიდან დღემდე ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის ლექტორია საერთაშორისო საზღვაო სამართლის და სანაოსნო სამართლის დარგში. ის რამდენიმე სამეცნიერო პუბლიკაციისა და წიგნის ავტორია საზღვაო სამართლის, უსაფრთხოების და საერთაშორისო დაცვის სფეროებში.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო საქართველოს ეროვნულ საზღვაო ორგანოს წარმოადგენს, რომელიც უზრუნველყოფს ეროვნული და საერთაშორისო მოთხოვნების შესაბამისად საზღვაო სფეროს ორგანიზაციულ და სამართლებრივ ფუნქციონირებას. მისი საქმიანობის სფეროში ასევე შედის საქართველოს დროშით მცურავი სავაჭრო ფლოტის და საქართველოს ნავსადგურების საზღვაო უსაფრთხოების და უშიშროების უზრუნველყოფა, ზღვის გარემოს დაბინძურების პრევენციის კოორდინაცია, ზღვაზე ძებნისა და გადარჩენის ოპერაციების წარმოების კოორდინაცია, საქართველოს ტერიტორიულ ზღვაში გემების მოძრაობის მონიტორინგი და ა.შ.“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili has appointed Ivan Abashidze as the new Director of the Maritime Transport Agency, a legal entity under public law. Prior to his appointment, Abashidze served as Deputy General Director of Columbia Shipmanagement Georgia LLC since 2023.
"The maritime sector is one of the key industries for our country and plays a significant role in the development of the overall economy. Therefore, it is essential that the agency is led by Ivan Abashidze — an experienced and conscientious professional in the field,” Kvrivishvili said. “We have ambitious plans for the sector, and the agency will have a crucial role in their implementation. I am confident that under Ivan’s leadership, we will achieve success together."
Deputy Minister of Economy Guram Guramishvili also attended the presentation of the new agency head.
Abashidze has spent his entire career in the maritime sector. Between 2011 and 2023, he held several positions at the Maritime Transport Agency, including Head of the Legal and International Relations Department (2014–2018) and Deputy Director (2018–2023). He was also Georgia’s national coordinator for the GloMEEP project (2015–2020) and co-founder and organizer of the International Maritime Forum of Georgia (2016–2023).
Abashidze has held various international roles, including Vice-Chair of the Advisory Committee of the International Mobile Satellite Organization (2018–2020, London). At the International Maritime Organization (IMO), he served as Chair of the Working Group on Liability and Compensation (2023) and as Vice-Chair of the IMO Legal Committee (2021–2024).
He holds a bachelor’s degree in law from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and a master’s degree in international maritime law from the IMO International Maritime Law Institute in Malta. Since 2024, he has been a doctoral candidate at TSU’s Institute of International Law.
In addition to his professional career, Abashidze has taught maritime and shipping law at the Batumi State Maritime Academy since 2015. He is also the author of several academic publications and books in the fields of maritime law, security, and international protection.
The Maritime Transport Agency is Georgia’s national maritime authority, responsible for ensuring the organizational and legal functioning of the maritime sector in line with both domestic and international standards. Its activities include managing the Georgian-flagged commercial fleet, overseeing port safety and security, coordinating marine pollution prevention efforts, and conducting maritime search and rescue operations in Georgia’s territorial waters.