მარიკა არევაძე - ნინო დათაშვილის მდგომარეობა დამძიმებულია, ერთადერთი გზა არსებობს, რომ სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიება შეცვალოს
1244
ნინო დათაშვილის მდგომარეობა ციხის პირობებში დამძიმებულია, ერთადერთი გზა არსებობს, რომ სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიება შეცვალოს, - ამის შესახებ "კოალიცია ცვლილებებისთვის" წევრმა მარიკა არევაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ნინო დათაშვილს ხერხემალზე მკურნალობა სჭირდება.
"ნინო დათაშვილის მდგომარეობა ციხის პირობებში დამძიმებულია. ეს უკვე მეორედ ხდება, როდესაც ურთულდება ხერხემალთან დაკავშირებული ჯანმრთელობის მდგომარეობა. მნიშვნელოვანია, რომ ნინოს მიეცეს შესაძლებლობა, რომ სახლის პირობებში ჩაიტაროს რეაბილიტაცია და მკურნალობა კლინიკის პირობებში. ამისათვის ერთადერთი გზა არსებობს, რომ სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიება შეცვალოს.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს საქმე არის სრულიად აბსურდული და ნინო ტყუილადაა გამოკეტილი საპყრობილეში, ამის მიუხედავადაც უნდა შეიცვალოს აღკვეთის ღონისძიება", - განაცხადა მარიკა არევაძემ.
ნინო დათაშვილი 9 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში მომხდარი ფაქტის გამო, 20 ივნისს დააკავეს. მას სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე სეკუნდა მუხლის მე-3 ნაწილით აქვს ბრალი წარდგენილი, რაც საჯარო მოსამსახურეზე თავდასხმას მის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს გულისხმობს. აღნიშნული კი ჯარიმას, ან თავისუფლების 4-დან 7 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.

Opposition member calls for release of civil activist Datashvili over health concerns
Datashvili was arrested on 20 June in connection with an incident on 9 June at the Tbilisi City Court
Marika Arevadze, a member of the opposition Coalition for Change, has urged the court to modify the detention of fellow civil activist and teacher Nino Datashvili, citing a serious deterioration in her health.
“Nino Datashvili’s condition has worsened under prison conditions. This is the second time her spinal health has deteriorated. It is crucial that she be allowed to undergo rehabilitation and treatment in a clinical setting. The only way to achieve this is for the court to change the preventive measure,” Arevadze said.
She added that, although the case against Datashvili was “entirely absurd” and she had been imprisoned unnecessarily, the detention conditions “must be reconsidered.”
Datashvili was arrested on 20 June in connection with an incident on 9 June at the Tbilisi City Court. She faces charges under Article 353, Part 3 of the Criminal Code for allegedly attacking a public official during the performance of their duties, a crime punishable by a fine or 4-7 years in prison.