მარკ რუტე 8 აპრილს დონალდ ტრამპს შეხვდება
ნატოს გენერალური მდივანი მარკ რუტე მომავალ კვირას ვაშინგტონს ეწვევა, სადაც აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს შეხვდება.
ალიანსის განცხადების თანახმად, რუბიოს ვიზიტი ვაშინგტონში 8-დან 12 აპრილამდე გაგრძელდება. პირველ დღეს, მოსალოდნელია, რომ ის შეხვდება აშშ-ის ლიდერს და მისი გუნდის წარმომადგენლებს.
"8 აპრილს გენერალური მდივანი შეხვდება დონალდ ტრამპს, ასევე სახელმწიფო მდივანს მარკო რუბიოს და თავდაცვის მდივანს პიტ ჰეგსეთს“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
9 აპრილს, რუტე სიტყვით გამოვა და მონაწილეობას მიიღებს რონალდ რეიგანის საპრეზიდენტო ფონდის ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულ დისკუსიაში.
10-დან 12 აპრილამდე გენერალური მდივანი მონაწილეობას მიიღებს ბილდერბერგის კლუბის შეხვედრაში.
აშშ-ის ალიანსიდან შესაძლო გასვლის შესახებ დისკუსიები მას შემდეგ გაძლიერდა, რაც აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ორგანიზაციას ღიად "ქაღალდის ვეფხვი" უწოდა. მან ევროპელი პარტნიორები დაადანაშაულა იმაში, რომ არ სურდათ სამხედრო პასუხისმგებლობის აღება. სიტუაცია 2026 წლის 1 აპრილს გამწვავდა, როდესაც თეთრმა სახლმა ოფიციალურად დაადასტურა, რომ ნატოდან გასვლის საკითხს განიხილავდა. ამის მიზეზი მოკავშირეების უარი იყო ირანის წინააღმდეგ ამერიკული ოპერაციის მხარდაჭერაზე, რასაც ტრამპი საერთო უსაფრთხოების ინტერესების ღალატად მიიჩნევს.

NATO Secretary General Mark Rutte is set to visit Washington next week, where he will meet US President Donald Trump, the alliance said on Saturday.
The body added the visit will take place from April 8 to 12. On the first day, Rutte is expected to hold talks with Trump, as well as US Secretary of State Marco Rubio and Defence Secretary Pete Hegseth.
On April 9, the NATO chief will deliver a speech and take part in a discussion hosted by the Ronald Reagan Presidential Foundation and Institute.
From April 10 to 12, Rutte is scheduled to attend a meeting of the Bilderberg Group.
The visit comes amid growing debate over the future of NATO, after Trump recently criticised the alliance and suggested the United States could reconsider its membership, citing disagreements with allies over support for operations against Iran.