მასუდ ფეზეშქიანი - ომი ჩვენი პირობებით დასრულდება
ირანის პრეზიდენტმა მასუდ ფეზეშქიანმა დაადასტურა ქვეყნის მზადყოფნა, დაასრულოს ომი აშშ-სთან და ისრაელთან, იმ პირობით, რომ მისი მოთხოვნები დაკმაყოფილდება. მთავარი პირობაა გარანტიები, რომ ირანის წინააღმდეგ აგრესია აღარ განმეორდება.
თავის განცხადებაში მასუდ ფეზეშქიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ირანი მზადაა ომის დასასრულებლად, თუმცა ეს გადაწყვეტილება "ყველა გარემოების გათვალისწინებით“ უნდა იქნეს მიღებული. მან დასძინა, რომ ირანის ეროვნული ინტერესები ნებისმიერ ფასად იქნება დაცული.
"ომი ჩვენი პირობებით დასრულდება“, - ციტირებს მის სიტყვებს ირანული მედია.
თეირანის მთავარი მოთხოვნაა გარანტიები, რომ ირანის წინააღმდეგ აგრესია აღარ განმეორდება.
მისივე თქმით, ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ ნებისმიერი შეთანხმება ქვეყნის გრძელვადიანი უსაფრთხოების საჭიროებების გათვალისწინებით უნდა მოხდეს.
პრეზიდენტის განცხადებების მიუხედავად, ირანში საბოლოო ძალაუფლება უზენაეს ლიდერს, აიათოლა მოჯთაბა ხამენეის ეკუთვნის. ის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალია და ომისა და მშვიდობის საკითხებში გადამწყვეტი სიტყვა ეკუთვნის.
ფეზეშქიანმა, რომელიც რეფორმისტული ფრთის წარმომადგენლად ითვლება, შესაძლოა, მოლაპარაკებების სურვილი გამოთქვას, თუმცა მთავარი სიტყვა ხამენეის ეკუთვნის.
აშშ-ისრაელის ომი ირანთან ერთ თვეზე მეტია, გრძელდება. კონფლიქტის ეკონომიკურმა შედეგებმა ნავთობის გლობალურ ბაზარს დაარტყა - ფასებმა რეკორდულ მაქსიმუმს მიაღწია.
პენტაგონმა განაცხადა, რომ კონფლიქტი გადამწყვეტ ფაზაში შევიდა. ამავდროულად, ისრაელმა დაადასტურა მზადყოფნა, კიდევ რამდენიმე კვირის განმავლობაში დაარტყას ირანის ობიექტებს და ამისთვის საკმარისი სამიზნეები და საბრძოლო მასალა აქვს.

Iranian President says war will end on Tehran’s terms
Iranian President Masoud Pezeshkian has said that Iran is ready to end the war with the United States and Israel, but only if its conditions are met.
Pezeshkian stressed that any agreement must include guarantees that aggression against Iran will not be repeated. “The war will end on our terms,” he said, adding that national interests would be protected under all circumstances.
He noted Iran is open to ending hostilities, but decisions would be made with full consideration of the situation and the country’s long-term security needs, including any ceasefire arrangements.
Despite the President’s statements, ultimate authority in Iran rests with the Supreme Leader, Mojtaba Khamenei, who serves as commander-in-chief and has the final say on matters of war and peace. Pezeshkian, seen as a reformist figure, may signal willingness for negotiations, but key decisions remain with the leadership.
The conflict between Iran and the United States and Israel has now lasted for more than a month, with significant economic repercussions. Global oil markets have been affected, with prices reaching record highs.
The Pentagon has described the situation as entering a decisive phase, while Israel has signalled readiness to continue strikes on Iranian targets for several more weeks, citing sufficient სამხედრო capabilities and targets.