მედია იმ ოლიგარქის ვინაობას ასახელებს, რომლის მეშვეობითაც ზელენსკიმ პუტინს შეტყობინება გადასცა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მაისის ბოლოს გავლენიანი რუსი ოლიგარქის მეშვეობით ვლადიმერ პუტინს შეტყობინება გადასცა, - ამის შესახებ Financial Times წერს.
Financial Times-ის წყაროების ცნობით, 21 მაისს ზელენსკიმ რომან აბრამოვიჩს სთხოვა, პუტინისთვის ორმხრივი შეხვედრისთვის მზადყოფნა გადაეცა.
ორმა უკრაინელმა მაღალჩინოსანმა აბრამოვიჩის მეშვეობით გაგზავნილი შეტყობინება შინაარსით ზელენსკის მიერ პუტინისადმი გაგზავნილი ღია წერილის მსგავსებად შეაფასა, რომელიც პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე 4 ივნისს გამოქვეყნდა.
4 ივნისს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პუტინისადმი ღია წერილი გამოაქვეყნა თავის ოფიციალურ ვებგვერდზე. ღია წერილში ზელენსკიმ შესთავაზა ლიდერების შეხვედრის ჩატარება შვეიცარიაში, თურქეთში ან არაბულ ქვეყნებში, მოსკოვის ან კიევის ნაცვლად.
მისი თქმით, უკრაინა მზადაა მოლაპარაკებების დროს სრული ცეცხლის შეწყვეტისთვის და რომ შეერთებულ შტატებს შეუძლია უზრუნველყოს ცეცხლის შეწყვეტის ხაზის მონიტორინგი.
ზელენსკის თქმით, უსაფრთხოების გარანტიები უნდა შეიქმნას შეერთებული შტატებისა და ევროპის მონაწილეობით.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, მხოლოდ მაისში რუსეთის დანაკარგებმა ფრონტის ხაზზე 30 000-ზე მეტი მოკლული და მძიმედ დაჭრილი შეადგინა, რომელთაგან 63% დაიღუპა. ზელენსკიმ ასევე აღნიშნა, რომ პირველად ისტორიაში, რუსეთი მთლიანად დამოკიდებულია ჩინეთზე და იძულებული გახდა, ჩრდილოეთ კორეისთვის დახმარება ეთხოვა.
პუტინმა წერილს მეორე დღეს უპასუხა და განაცხადა, რომ შეხვედრაზე უარი არასოდეს უთქვამს, თუმცა შეხვედრის აზრს ვერ ხედავს.
მისივე თქმით, ერთ-ერთი რუსი ბიზნესმენი სამი კვირის წინ კიევში მიიწვიეს, სადაც ჩავიდა და პრეზიდენტ ზელენსკის შეხვდა. უკან დაბრუნების შემდეგ შეხვდა პუტინს და გაიგო, რომ ზელენსკიმ შეხვედრა ითხოვა.

According to the newspaper's sources, Zelenskyy asked Abramovich on 21 May to inform Putin that he was ready for direct talks.
Two senior Ukrainian officials told the Financial Times that the message delivered through Abramovich was similar in substance to the open letter Zelenskyy later addressed to Putin and published on the Ukrainian President's official website on 4 June.
In the letter, Zelenskyy proposed a meeting between the two leaders in a neutral location, suggesting Switzerland, Turkey or Arab countries as possible venues instead of Moscow or Kyiv.
The Ukrainian President also said Kyiv was prepared to observe a full ceasefire during negotiations and argued that the United States could monitor compliance along the frontline.
Zelenskyy further stated that any future security guarantees should involve both the United States and European countries.
The letter also highlighted Russian battlefield losses, which Zelenskyy said exceeded 30,000 killed and seriously wounded in May alone. He additionally argued that Russia had become heavily dependent on China and had sought assistance from North Korea.
Putin responded to the letter the following day, saying he had never refused a meeting in principle but did not see any point in holding one at the current stage.
The President also revealed that a Russian businessman had travelled to Kyiv around three weeks earlier, met with Zelenskyy and later informed him that the Ukrainian leader had requested a meeting.