რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე დიმიტრი მედვედევი აცხადებს, რომ რუსეთი გამოიყენებს ბირთვულ იარაღს, თუ "ქვეყნის ბედზე იქნება საუბარი".
"ბირთვული იარაღი საგანგებო და განსაკუთრებით საშიში იარაღია მთელი კაცობრიობის ბედისთვის, მაგრამ ამავდროულად, თუ ქვეყნის ბედზე იქნება საუბარი, არავის უნდა შეეპაროს ეჭვი, რომ რუსეთი მას გამოიყენებს", - განაცხადა მედვედევმა.
მისივე თქმით, რუსეთი არ არის დაინტერესებული გლობალური კონფლიქტით, რადგან "რუსები გიჟები არ არიან".
კითხვაზე, განიხილა თუ არა რუსეთის ხელმძღვანელობამ უკრაინაში ბირთვული იარაღის გამოყენების შესაძლებლობა, მან უპასუხა, რომ "რუსეთი მკაცრად მოქმედებს თავისი ბირთვული დოქტრინის შესაბამისად“, რომელიც ნათლად არის გაწერილი და არ არის საჭირო ამ იარაღის გამოყენების ცალკე განხილვა.
მედვედევმა ასევე აღნიშნა, რომ რადგან მოსკოვმა დღემდე არ გამოიყენა ბირთვული იარაღი, ქვეყნისთვის საშიში საფრთხეები არ ყოფილა.

Medvedev described nuclear arms as “an emergency and extremely dangerous weapon for all humanity,” but stressed that their use would be considered in circumstances where the country’s survival was at stake
Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of Russia’s Security Council, has said that Russia could use nuclear weapons if the “fate of the country” were at risk.
Speaking in an interview last week, Medvedev described nuclear arms as “an emergency and extremely dangerous weapon for all humanity,” but stressed that their use would be considered in circumstances where the country’s survival was at stake.
He added that Russia was not seeking a global conflict, noting - “Russians are not crazy.”
When asked whether the Russian leadership had discussed the potential use of nuclear weapons in Ukraine, Medvedev said the country “adheres strictly to its nuclear doctrine, which clearly defines when such weapons could be deployed, and no separate deliberation is necessary.”
Medvedev also pointed out that Russia had not used nuclear weapons to date, indicating that the country has not faced threats severe enough to warrant such action.