მეცოლა – ეს ქმედებები შეუთავსებელია საქართველოს ევროკავშირის გზასთან
ეს პარლამენტი კატეგორიულად გმობს რეპრესიებს ქართული ოპოზიციის წინააღმდეგ და ძალის გამოყენებას მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების მიმართ, – ამის შესახებ ევროპარლამენტის პრეზიდენტმა რობერტა მეცოლამ განაცხადა.
მან ქართველ ხალხს სოლიდარობა გამოუცხადა.
“ევროპარლამენტი სოლიდარულია ქართველი ხალხის მიმართ, რომელიც თბილისში და ქვეყნის მასშტაბით უკვე ორი კვირაა, ქუჩებში მშვიდობიანად და ვნებიანად იბრძვის ევროპული მომავლისთვის, აფრიალებენ ევროკავშირის დროშებს, როდესაც მათ თავს წყლის ჭავლის ნაკადი ესხმით. საქართველოს მოქალაქეებო, ჩვენ გხედავთ თქვენ, გვესმის თქვენი და თქვენს გვერდით ვართ.
ეს პარლამენტი კატეგორიულად გმობს რეპრესიებს ქართული ოპოზიციის წინააღმდეგ და ძალის გამოყენებას მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების მიმართ. ეს ქმედებები შეუთავსებელია საქართველოს ევროკავშირის გზასთან.
ჩვენ მოვუწოდებთ გადამწყვეტი ქმედებებისკენ, მათ შორის სანქციების დაწესებისკენ იმ პირების წინააღმდეგ, ვინც პასუხისმგებელია ამ დარღვევებზე და ვთხოვთ ყველა 27 წევრ სახელმწიფოს, გაერთიანდნენ და ამ ზომების შესახებ შეთანხმებას მიაღწიონ.
ჩვენ ევროპარლამენტში პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი მოვიწვიეთ. მასთან ერთად განვიხილავთ, თუ რომელი ფორმატი იქნება ამისთვის საუკეთესო. ევროპული მომავლისკენ გზაზე საქართველოს გვერდით ვდგავართ და ჩვენი კარი ყოველთვის ღია იქნება”, – განაცხადა მეცოლამ.

On 16 December, European Parliament President Roberta Metsola announced the invitation extended to Georgian President Salome Zourabichvili to address the European Parliament.
“The European Parliament stands in solidarity with the people of Georgia, who have been peacefully and passionately fighting for a European future in the streets for two weeks now. They wave EU flags while facing water cannons. Citizens of Georgia, we see you, we hear you, and we stand with you,” Metsola said during her speech.
She strongly condemned the repression of the opposition and the use of force against peaceful protesters in Georgia. Metsola also called for sanctions on those responsible for the violence, urging all 27 EU member states to unite in taking decisive measures.
President Metsola noted that discussions are ongoing with Zourabichvili about the most appropriate format for her address to the European Parliament. “We have invited President Salome Zourabichvili to the European Parliament to discuss the current situation and explore solutions together,” she concluded.