შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტისა და სამინისტროს სხვა შესაბამისი დანაყოფების მჭიდრო კოორდინაციით, გასული თვის მანძილზე, საქართველოდან უცხო ქვეყნის 107 მოქალაქის გაძევება განხორციელდა.
"სექტემბრის თვეში, კომპლექსურად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად ქვეყნიდან გაძევებულ იქნა: რუსეთის, ინდოეთის, პაკისტანის, ეგვიპტის, თურქეთის, ირანის, ნიგერიის, კამერუნის, სუდანის, ბანგლადეშის, იორდანიის, მიანმარის, ნეპალის, სირიის, აზერბაიჯანისა და ეთიოპიის ჯამში 107 მოქალაქე.
მიმდინარე წლის 9 თვის მონაცემებით, კანონიერი საფუძვლის გარეშე მყოფი უცხო ქვეყნის 852 მოქალაქის გაძევება მოხდა საქართველოდან, რაც უპრეცედენტოდ მაღალია და მნიშვნელოვნად აღემატება 2022-2023-2024 წლებში გაძევებული პირების ჯამურ რაოდენობას.
აღსანიშნავია, რომ დღეიდან ძალაში შედის ცვლილებები „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონში, რაც მიზნად ისახავს არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლის მექანიზმებისა და ქვეყნის ტერიტორიაზე მიგრაციული კონტროლის გაძლიერებას.
დაიხვეწა საქართველოში უკანონოდ მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების გამოვლენისა და გაძევების პროცედურები. ცვლილებები, ასევე, შეეხო საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსსაც. სამართლებრივი პასუხისმგებლობა საქართველოში კანონიერი ყოფნის ვადების დარღვევის შემთხვევაში გამკაცრებულია, ხოლო ადმინისტრაციული ჯარიმის ოდენობა გაიზარდა.
საკანონმდებლო ცვლილებების თანახმად, საქართველოს ტერიტორიაზე კანონიერად ყოფნის ვადის დარღვევის ხანგრძლივობის გათვალისწინებით, ჯარიმა შესაძლებელია განისაზღვროს 1000-დან 3000 ლარამდე. ჯარიმის პარალელურად, გაძევებულ პირებს დაუწესდებათ ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვის ვადებიც.
განხორციელებული ცვლილებები წარმოადგენს უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილს და ემსახურება საქართველოს ტერიტორიაზე კანონის უზენაესობის, საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების დაცვას", - აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

Georgia deports 107 foreigners in September for illegal migration
The ministry also highlighted new legislative amendments to the Law on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons, which came into effect this month
The Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA) announced that, in close coordination between the Migration Department and other relevant units, a total of 107 foreign nationals were deported from Georgia in September.
According to the ministry, those expelled included citizens from Russia, India, Pakistan, Egypt, Turkey, Iran, Nigeria, Cameroon, Sudan, Bangladesh, Jordan, Myanmar, Nepal, Syria, Azerbaijan, and Ethiopia.
MIA data indicated that, over the first nine months of 2025, a total of 852 foreign nationals were deported for lacking legal status in Georgia - a record high that significantly exceeds the combined total of deportations in 2022–2024.
The ministry also highlighted new legislative amendments to the Law on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons, which came into effect this month. The changes aim to strengthen mechanisms to combat illegal migration and enhance migration control across Georgia’s territory, it said.
The reforms streamline procedures for detecting and deporting foreigners without legal status, tighten administrative penalties under Georgia’s Code of Administrative Offenses, and increase fines for overstaying legal residence from GEL 1,000 to 3,000. Deportees will also face bans on re-entry for defined periods.
“These changes are part of the state policy to combat illegal migration and serve to protect the rule of law, public order, and security in Georgia,” the ministry said.