შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სამინისტროს შესაბამის დანაყოფებთან მჭიდრო კოორდინაციით, ბოლო დღეების განმავლობაში, უცხო ქვეყნის 13 მოქალაქე საქართველოდან გააძევეს.
"მიგრაციის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად, ქვეყნიდან გაძევებულ იქნა: თურქმენეთის, ირანის, კუბის, თურქეთის, ტაილანდისა და აზერბაიჯანის - ჯამში 13 მოქალაქე.
აღსანიშნავია, რომ გასული წლის განმავლობაში, საქართველოდან გაძევებული უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა ჯამურმა მაჩვენებელმა 1311 პირი შეადგინა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის ერთ-ერთ კომპეტენციას წარმოადგენს საქართველოში სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების გამოვლენა და საქართველოდან გაძევება, ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარე საიმიგრაციო კონტროლისა და სხვა სპეციალური ღონისძიებების გზით", - აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

13 foreign nationals deported from Georgia in recent days
The ministry noted that a total of 1,311 foreign nationals were deported from Georgia over the past year.
The Migration Department of Georgia’s Ministry of Internal Affairs (MIA), in close coordination with relevant divisions of the ministry, has deported 13 foreign nationals from the country in recent days, the MIA press office said on Tuesday.
The individuals deported were citizens of Turkmenistan, Iran, Cuba, Turkey, Thailand, and Azerbaijan. The deportations were carried out as part of comprehensive measures aimed at combating illegal migration.
The ministry noted that a total of 1,311 foreign nationals were deported from Georgia over the past year. In line with current legislation, all deported individuals have been banned from re-entering the country.
The MIA stated that the Migration Department is the agency responsible for addressing illegal migration within Georgia. Its mandate includes identifying foreign nationals residing in the country without legal grounds and enforcing deportation through intensified migration controls and other special measures.