მიხეილ ყაველაშვილი - პატრიარქის სიბრძნე და მამობრივი სიყვარული ყველას ძალიან დაგვაკლდება
პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის გარდაცვალების გამო სრულიად საქართველოს უსამძიმრებს.
როგორც ყაველაშვილი აღნიშნავს, ილია მეორის ღვაწლი ეკლესიის გაძლიერებასა და აღმშენებლობაში ფასდაუდებელია.
"უდიდესი ტკივილი გამოიწვია თითოეული ჩვენგანის გულში საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის, ილია II-ის გარდაცვალებამ.
ფასდაუდებელია მისი ღვაწლი ჩვენი დედაეკლესიის გაძლიერებაში და აღმშენებლობაში. უწმინდესის ნახევარსაუკუნოვანი, ეპოქალური მოღვაწეობა სამშობლოსა და ერის წინაშე ერთგულების განუმეორებელ მაგალითად დარჩება, ხოლო მისი სიბრძნე და სიყვარული ღრმა კვალს დატოვებს თითოეული ჩვენგანის გულში.
მთელი ამ დროის განმავლობაში ის უანგაროდ ზრუნავდა საქართველოზე და ჩვენი ხალხისთვის მტკიცე საყრდენადაც იქცა. პატრიარქის სიბრძნე და მამობრივი სიყვარული ყველას ძალიან დაგვაკლდება.
კიდევ ერთხელ ვუსამძიმრებ სრულიად საქართველოს ამ უდიდეს დანაკარგს, კათოლიკოს-პატრიარქის ოჯახს, სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებს კი ამ უმძიმეს წუთებში უფლის შემწეობას და სულიერ სიმტკიცეს ვუსურვებ“, – წერს მიხეილ ყაველაშვილი.

President Kavelashvili offers condolences on death of Patriarch Ilia II
The President added that the Patriarch selflessly cared for Georgia and became a steadfast support for its people
President Mikheil Kavelashvili has expressed his condolences to the Georgian people following the death of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II, describing his contributions to the Church and the nation as invaluable.
In a statement, Kavelashvili said “the death of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II, has caused profound grief in each of our hearts. His lifelong dedication to strengthening and restoring our Mother Church, his half-century of epochal service to the homeland and the nation, remains an unparalleled example of loyalty. His wisdom and love have left a deep imprint on all of us.”
The President added that the Patriarch selflessly cared for Georgia and became a steadfast support for its people. “His wisdom and fatherly love will be greatly missed. I extend my condolences once again to the entire country, to the Patriarch’s family, clergy, and faithful, wishing them spiritual strength and the Lord’s assistance in this difficult time,” he said.