პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი მეზღვაურის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა.
მისი თქმით, ქართველები ყოველთვის იყვნენ გლობალური ნავიგაციის ნაწილი, რადგან ჯერ კიდევ კოლხური ცივილიზაციის დროიდან იწყება მაღალი გამავლობის გემებისა და საქართველოს ტერიტორიაზე სავაჭრო დერეფნების ისტორია.
"დღეს საქართველო იბრუნებს თავის ისტორიულ როლს და იმკვიდრებს თავს, როგორც უმნიშვნელოვანესი რეგიონული სავაჭრო-სატრანზიტო დერეფანი, ლოგისტიკური ჰაბი და მშვიდობის პლატფორმა. ამ პროცესში თქვენი როლი კიდევ უფრო ფასდაუდებელი ხდება - თქვენ ხართ ჩვენი ქვეყნის ცოცხალი ელჩები მსოფლიო წყლებში, ადამიანები, რომლებსაც საერთაშორისო ასპარეზზე საქართველოს სახელი, დროშა და ღირსება გაგაქვთ“, - მიმართა შეკრებილ მეზღვაურებს მიხეილ ყაველაშვილმა.
მან მადლობა გადაუხადა ღონისძიების დამსწრე და შორეულ ნაოსნობაში მყოფ მეზღვაურებს და აღნიშნა, რომ მათი პროფესიონალიზმი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისა და სიძლიერის ქვაკუთხედია.
დღევანდელ ღონისძიებაზე ახალგაზრდა მეზღვაურების ფიცის დადების ცერემონიაც გაიმართა.
ღონისძიებას პრეზიდენტთან ერთად პრემიერ-მინისტრი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Georgian President Mikheil Kavelashvili on Thursday addressed an event dedicated to the International Day of the Seafarer, highlighting the country’s longstanding maritime traditions and the important role seafarers play in Georgia’s development.
According to the President, Georgians have always been part of global navigation, noting that the history of advanced shipbuilding and trade corridors on Georgian territory dates back to the era of the ancient Colchian civilization.
“Today, Georgia is reclaiming its historic role and establishing itself as a key regional trade and transit corridor, a logistics hub, and a platform for peace. In this process, your role becomes even more invaluable – you are the living ambassadors of our country on the world’s waters, carrying Georgia’s name, flag, and dignity onto the international stage,” Kavelashvili told the gathered seafarers.
The President thanked both those attending the event and Georgian sailors currently serving on long-distance voyages, emphasising that their professionalism is a cornerstone of the country’s economic development and strength.