მიხეილ ყაველაშვილმა ალექსანდარ ვუჩიჩთან დელეგაციების მონაწილეობით გაფართოებული ფორმატის შეხვედრა გამართა
პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა სერბეთის პრეზიდენტთან ალექსანდარ ვუჩიჩთან დელეგაციების მონაწილეობით გაფართოებული ფორმატის შეხვედრა გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მხარეებმა საქართველოსა და სერბეთის რესპუბლიკას შორის ორმხრივი, მათ შორის დარგობრივი თანამშრომლობის ძირითადი მიმართულებები და მათი გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს. აღინიშნა, რომ ქვეყნებს შორის ორმხრივი ვაჭრობა ზრდის ტენდენციით გამოირჩევა, თუმცა ამ მხრივ გაცილებით მეტი შესაძლებლობები არსებობს.
"მხარეებმა აღნიშნეს, რომ მიესალმებიან მაღალი დონის ვიზიტების გააქტიურებულ დინამიკას. როგორც საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა განაცხადა, პრეზიდენტის დონეზე განხორციელებული პირველი ვიზიტი საქართველო-სერბეთის ურთიერთობებსა და ორმხრივ დიალოგს დამატებით იმპულსს შესძენს.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო რეგიონულ თანამშრომლობასთან დაკავშირებულ საკითხებს, ასევე ახალი გეოპოლიტიკური რეალობის ფონზე შუა დერეფნის გაზრდილ მნიშვნელობას. როგორც საქართველოს  პრეზიდენტმა აღინიშნა, საქართველო ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ ხელი შეუწყოს დერეფნის განვითარებას, მის უსაფრთხოებასა და ეფექტიანად ფუნქციონირებას.
ხაზი გაესვა, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ არჩეული მშვიდობის, სტაბილურობისა და ეკონომიკური კეთილდღეობის ვექტორი ურყევია და ამას მოწმობს საქართველოს ტრადიციული სამშვიდობო პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიაში, რომელიც მიზნად ისახავს რეგიონში გრძელვადიანი, მდგრადი მშვიდობის მიღწევასა და მეზობელ ქვეყნებს შორის ურთიერთნდობის და თანამშრომლობის გაღრმავებას.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საჭიროა ორივე მხარემ ხელი შეუწყოს პარტნიორობის წახალისებას უმაღლეს და პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, სამეცნიერო-კვლევით ცენტრებს შორის. ასევე მნიშვნელოვანია გამოცდილების ურთიერთგაზიარება ახალგაზრდობის პოლიტიკის სფეროში, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების, ხელოვნური ინტელექტის განვითარების საკითხებზე.
საქართველოს და სერბეთის პრეზიდენტებს შორის გაფართოებული ფორმატის შეხვედრას საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი, პარლამენტის დეპუტატები - ირაკლი მეზურნიშვილი, ირმა ზავრადაშვილი, გურამ მაჭარაშვილი, საქართველოს ელჩი სერბეთის რესპუბლიკაში ლევან ბერიძე და საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

The two presidents also discussed strengthening partnerships between higher education institutions, scientific research centres, youth policy initiatives, and in areas such as innovation, technology and artificial intelligence
Georgia’s President Mikheil Kavelashvili and Serbian President Aleksandar Vučić met in Belgrade on an expanded-format basis with their respective delegations to discuss ways to strengthen bilateral cooperation, officials said.
According to the Georgian presidential press service, the leaders reviewed key areas of cooperation between Georgia and the Republic of Serbia, noting that bilateral trade has been growing but that greater potential remains.
Both sides welcomed the recently activated dynamics of high-level visits, with President Kavelashvili saying that his visit at the presidential level gives additional momentum to Georgia-Serbia relations and bilateral dialogue.
The talks also covered regional cooperation and the increasing importance of the Middle Corridor in the context of changing geopolitical realities. President Kavelashvili emphasised that Georgia was working to support the development, security and effective functioning of the corridor, seen as a key link between Europe and Asia.
Kavelashvili reiterated that the Georgian government’s chosen path - focused on peace, stability and economic prosperity - remained steadfast. He highlighted Georgia’s traditional commitment to peace in the South Caucasus and its efforts to promote long-term, sustainable peace and deepen mutual trust and cooperation among neighbouring countries.
The two presidents also discussed strengthening partnerships between higher education institutions, scientific research centres, youth policy initiatives, and in areas such as innovation, technology and artificial intelligence, according to the statement.
Present at the expanded-format meeting were Georgia’s Foreign Minister Maka Botchorishvili, Members of Parliament Irakli Mezurnishvili, Irma Zavradashvili and Guram Macharashvili, Georgia’s Ambassador to Serbia Levan Beridze, and representatives of the Georgian presidential administration.