მიხეილ სააკაშვილი - ჩემი მრავალრიცხოვანი მომხრეების დაშინება უნდათ და ეს ასევე უგზავნის კონკრეტულ გზავნილს დასავლეთს და უკრაინას
ივანიშვილი ყოველ დილას იწყებს აკვიატებული ფიქრით - აბა, დღეს ვის რა ვავნო?! - ჰოდა, ამჯერად მე დამაბრუნა დილეგში გუშინ, რა თქმა უნდა, გაფრთხილების გარეშე, - ამის შესახებ საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ციხიდან გამოგზავნილ წერილში წერს.
მისი თქმით, ციხეში დაბრუნება მოსკოვთან იყო შეთანხმებული.
"ივანიშვილი ყოველ დილას იწყებს აკვიატებული ფიქრით - აბა, დღეს ვის რა ვავნო?! - ჰოდა, ამჯერად მე დამაბრუნა დილეგში გუშინ, რა თქმა უნდა, გაფრთხილების გარეშე გადამიყვანეს რუსთავის ციხეში, სადაც ზუსტად ის ხალხი დამხვდა, რომლებმაც მომწამლეს 2022 წლის მარტში. მაშინ სასწაულად გადავურჩი სიკვდილს და ის სიმპტომები დღემდე მაქვს დარჩენილი. მადლობა "ვივამედის" იმ ექიმებს, რომლებიც იბრძოდნენ სიცოცხლისთვის.
ამდენი პატიმრის და უბედურების ფონზე, არ ვითხოვ ჩემთვის რაიმე განსაკუთრებულ სიმპათიას. რატომ დამაბრუნეს სწორედ ახლა ჯალათებთან? - ჯერ ერთი იმიტომ, რომ ჩემი მრავალრიცხოვანი მომხრეების დაშინება უნდათ და მეორე - ეს უგზავნის კონკრეტულ გზავნილს დასავლეთს და უკრაინას, სადაც დღემდე ვირიცხები ზელენსკის რეფორმათა საბჭოს თავმჯდომარედ. საქმე იმაშია, რომ ივანიშვილმა თავის დროზე აიღო ვალდებულება ჩემი სიცოცხლის შენარჩუნების და ახლა ამ ნაბიჯით ევროპელებს და ამერიკელებს ეუბნება, რომ ეს დაპირება, როგორც ყველა სხვა, ძალაში აღარაა.
დარწმუნებული ვარ, რომ ეს შეთანხმებულია მოსკოვთან. საქმე იმაშია, რომ მსოფლიოში მე ვარ პოსტსაბჭოთა სივრცეში ყველაზე წარმატებული რეფორმების, საქართველოს თავისუფლებისა და სახელმწიფოებრიობის სიმბოლო. ანადგურებენ საქართველოს, თავისუფლებას, დამოუკიდებლობას და მანადგურებენ მეც.
დღეს მინდა ვუთხრა ადამიანებს, არავითარ შემთხვევაში არ დანებდეთ და იბრძოლეთ, ვინაიდან ჩვენი გამარჯვება გარდაუვალია. დიდება თავისუფლებას", - წერს მიხეილ სააკაშვილი.
საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი კლინიკა „ვივამედიდან“ N12 პენიტენციურ დაწესებულებაში 12 ნოემბერს, ღამით გადაიყვანეს.

Saakashvili claims his return to prison was ‘coordinated with Moscow’
Saakashvili accused Bidzina Ivanishvili - the ruling party’s founder and Georgia’s former prime minister - of orchestrating his return to custody
Georgia’s former president Mikheil Saakashvili has alleged that his overnight transfer from the Vivamedi clinic back to the N12 penitentiary facility was carried out without warning and formed part of a broader political plan by the authorities.
In a letter sent from prison on Thursday, Saakashvili accused Bidzina Ivanishvili - the ruling party’s founder and Georgia’s former prime minister - of orchestrating his return to custody. He claimed the move was intended both to intimidate his supporters and to send a message to Georgia’s Western partners.
“Ivanishvili starts every morning thinking whom to harm today. This time he returned me to the dungeon,” Saakashvili wrote, adding that he was transferred back to Rustavi prison “without any notice.”
He further alleged that individuals he held responsible for his alleged poisoning in March 2022 were present at the facility upon his arrival. Saakashvili has long claimed he was poisoned while in custody, an allegation Georgian authorities deny.
The former president suggested the timing of his transfer was aimed at signalling to the United States, the European Union and Ukraine that previous assurances regarding his health and safety were no longer being upheld. Saakashvili served as chairman of President Volodymyr Zelenskyy’s Reforms Council.
Saakashvili also claimed the decision “was coordinated with Moscow,” describing himself as a symbol of “post-Soviet reform, freedom and statehood” and arguing that both he and Georgia’s sovereignty were being weakened.
He urged supporters not to give up: “Do not surrender under any circumstances. Our victory is inevitable.”
The Interior Ministry confirmed that Saakashvili was transferred from Vivamedi to the N12 penitentiary facility on the night of 12 November.