მიხეილ სააკაშვილი - ფარცხალაძეს რუსებმა დააწყებინეს ჩემს წინააღმდეგ საქმე, რათა გავენეიტრალებინე უკრაინაში
ფარცხალაძეს რუსებმა დააწყებინეს ჩემს წინააღმდეგ საქმე, რათა გავენეიტრალებინე უკრაინაში, სადაც რუსების ინტერესებს პირდაპირ დავეჯახე ოდესის ოლქის გუბერნატორობისას, - ამის შესახებ სოციალურ ქსელში საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი წერს.
"კიდევ ერთხელ ფარცხალაძეზე. 2004 წელს მოსკოვში ჩემი პირველი ვიზიტის დროს პუტინმა მითხრა, რომ მისი მოთხოვნა იყო უშიშროების მინისტრად დაგვენიშნა ვალერი ხაბურძანია, რომელიც პუტინისვე თქმით, "რუსეთის კაცი იყო". ამაზე მე მივუგე, რომ უშიშროების სამინისტროს საერთოდ გაუქმებას ვაპირებდი.
მაშინ იქნებ გენპროკურორად ან შსს-ს მინისტრად დანიშნოთ, ჩვენ გვჭირდება ჩვენი წარმომადგენელი თქვენთან - მითხრა რუსეთის პრეზიდენტმა. ამაში ახალი არაფერია, ზუსტად ასე შევარდნაძეს დაანიშნინეს გიორგაძე და ნადიბაიძე.
იანუკოვიჩს საერთოდ რუსეთის მოქალაქეები დაანიშნინეს sbu-ს უფროსად და თავდაცვის მინისტრად. ამიტომ ფარცხალაძე ბერასთან მეგობრობისთვის კი არ დაინიშნა, არამედ რუსეთის აგენტი რომ იყო იმიტომ, ისევე როგორც ლილუაშვილი და ყველა გარემოება მიანიშნებს, რომ გახარიაც.
ფარცხალაძეს რუსებმა დააწყებინეს ჩემს წინააღმდეგ საქმე, რათა გავენეიტრალებინეთ უკრაინაში, სადაც რუსების ინტერესებს პირდაპირ დავეჯახე ოდესის ოლქის გუბერნატორობისას. იცოდე შენი ქვეყნის ისტორია" - წერს სააკაშვილი.

Saakashvili: Russia ordered Partskhaladze to launch case against me to neutralise me in Ukraine
Georgia’s third President, Mikheil Saakashvili, has claimed that former Prosecutor General Otar Partskhaladze launched a criminal case against him on Russia’s orders in an effort to neutralise his activities in Ukraine.
In a post published on social media, Saakashvili said Moscow targeted him because of his direct confrontation with Russian interests during his tenure as Governor of Ukraine’s Odesa Region.
He recalled a 2004 meeting in Moscow with Russian President Vladimir Putin, during which Putin allegedly demanded that Georgia appoint a pro-Russian figure as Minister of State Security.
“Putin told me his demand was to appoint Valeri Khaburdzania as Security Minister, whom he himself described as ‘Russia’s man’. I responded that I intended to abolish the Ministry of State Security altogether,” Saakashvili said.
According to Saakashvili, Putin then suggested appointing a Russian-backed candidate as Prosecutor General or Interior Minister, a practice he claims Russia has used in other countries as well. He cited Georgia’s past under Eduard Shevardnadze and Ukraine under Viktor Yanukovych as examples.
Saakashvili alleged that Partskhaladze was appointed not because of personal connections, but due to being a Russian agent, adding that similar suspicions apply to other high-ranking officials.