აშშ ქართველი ხალხის მხარეს დგას, – ამის შესახებ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა მეთიუ მილერმა ბრიფინგზე განაცხადა.
მისი თქმით, აშშ შეშფოთებულია ნაბიჯებით, რომელიც საქართველოს მთავრობამ ევროინტეგრაციის გზიდან გადასახვევად გადადგა.
რაც შეეხება ჟურნალისტის კითხვას სანქციებთან დაკავშირებით, მილერმა განაცხადა, რომ “სანქციებს ტრიბუნიდან წინასწარ არ მიმოიხილავენ”.
“როგორც იცით, სანქციებს ამ ტრიბუნიდან წინასწარ არ მიმოვიხილავთ, მაგრამ როდესაც სანქციების შესახებ განცხადებები გვაქვს გასაკეთებელი, ჩვენ მათ ვაკეთებთ. თქვენ უკვე ნახეთ, რომ სანქციები საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების წინააღმდეგ დავაწესეთ, დავაწესეთ სავიზო შეზღუდვები, მივიღეთ სხვა ზომები, საქართველოს მთავრობისთვის 95 მილიონი დოლარი შევაჩერეთ. ჩვენ ნათლად განვაცხადეთ, რომ შეშფოთებული ვართ იმ ნაბიჯებით, რაც მათ ევროპასთან უფრო დიდი ინტეგრაციის გზიდან გადასახვევად გადადგეს“, – განაცხადა მილერმა.

During a press briefing, US State Department spokesperson Matthew Miller reaffirmed the United States’ support for the Georgian people, expressing deep concern over the actions taken by the Georgian government that deviate from the path of European integration.
“We are troubled by steps taken by the Georgian government to move away from greater integration with Europe,” Miller stated, highlighting the importance of Georgia’s democratic and pro-European aspirations.
When asked about the possibility of further sanctions, Miller refrained from making specific predictions, noting, “As you know, we do not preview sanctions from this podium. However, when we have announcements to make regarding sanctions, we make them.”
The spokesperson also pointed to actions the U.S. has already taken in response to the Georgian government’s recent decisions. “We have already imposed sanctions against certain Georgian government officials, implemented visa restrictions, and withheld $95 million in assistance. These measures underscore our concerns about their actions steering away from European integration,” Miller emphasized.