"მიწოდება იანვარში დაიწყება" - რა არის ცნობილი საბერძნეთსა და უკრაინას შორის გაზმომარაგების შეთანხმების შესახებ
უკრაინა და საბერძნეთი შეთანხმდნენ ახალი ენერგეტიკული მარშრუტის შექმნაზე. ის უზრუნველყოფს უკრაინისთვის გაზმომარაგებას ვერტიკალური ენერგეტიკული დერეფნის მეშვეობით ალექსანდროპოლისიდან (ბერძნული ქალაქი) ოდესამდე, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ და საბერძნეთის პრემიერ-მინისტრმა კირიაკოს მიცოტაკისმა ერთობლივ პრესკონფერენციაზე ისაუბრეს.
საბერძნეთის პრემიერ-მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ახალი მარშრუტი გახდება "უსაფრთხო ენერგეტიკული არტერია“ სამხრეთიდან ჩრდილოეთისკენ, რაც უკრაინას საშუალებას მისცემს წვდომა ჰქონდეს საიმედო ენერგორესურსებზე. მისივე თქმით, საბერძნეთი უკვე წარმოადგენს ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებისთვის ამერიკული თხევადი ბუნებრივი აირის მიწოდების მთავარ ცენტრს და პროექტი გააძლიერებს მთელი რეგიონის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას.
"ეს გადამწყვეტი წვლილია ჩვენი და თქვენი რეგიონის სტაბილურობასა და უსაფრთხოებაში. პროექტი შესაძლებელი გახდა საბერძნეთის ინფრასტრუქტურისა და სტრატეგიული პარტნიორობის წყალობით“, - აღნიშნა მიცოტაკისმა.
ალექსანდრუპოლისის ბერძნული პორტიდან გაზი ოდესაში ბულგარეთის, რუმინეთისა და მოლდოვას გავლით გადაიტანება.
პრეზიდენტმა ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ საბერძნეთის გავლით უკრაინაში გაზის პირველი მიწოდება 2026 წლის იანვარში დაიწყება. მისი თქმით, შეთანხმებები უფრო ფართო ენერგეტიკული პაკეტის ნაწილია, რომელიც უკრაინამ ზამთრისთვის მოამზადა, რათა რუსული თავდასხმების შედეგად საკუთარი წარმოების დანაკარგების კომპენსირება მოახდინოს.
"ეს ჩვენი ენერგეტიკული უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი ნაწილია. პირველი შეთანხმებები პირველ კვარტალში ამოქმედდება. ასევე არსებობს გრძელვადიანი პროექტები - ჩვენმა ენერგეტიკულმა კომპანიებმა ისინი განიხილეს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მან ასევე მადლობა გადაუხადა საბერძნეთს და შეერთებულ შტატებს, რომლებიც უკრაინის ენერგორესურსებით უზრუნველყოფაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ.

Greece, Ukraine agree on new gas supply route, deliveries to begin in January
Ukraine and Greece have reached an agreement to establish a new energy corridor that will supply natural gas to Ukraine via a vertical route connecting the Greek city of Alexandroupolis to Odesa.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis announced the deal on Sunday during a joint press conference in Athens.
Mitsotakis said the new route would serve as a “safe energy artery” running from south to north, giving Ukraine access to reliable energy resources. He noted that Greece had already become a key hub for supplying US liquefied natural gas to Central and Eastern European countries and the project would further strengthen the region’s overall energy security.
“This is a decisive contribution to the stability and security of both our countries and the wider region. The project was made possible thanks to Greece’s infrastructure and strong strategic partnerships”, Mitsotakis said.
Under the plan, gas arriving at the port of Alexandroupolis will be transported to Odesa through Bulgaria, Romania and Moldova.
Zelenskyy confirmed that the first gas deliveries to Ukraine via Greece would begin in January. He added that the agreements form part of a broader energy package designed to help Ukraine compensate for domestic production losses caused by ongoing Russian attacks.
“This is an important element of our energy security. The first agreements will come into force in the first quarter. There are also long-term projects under consideration by our energy companies”, Zelenskyy said.
He thanked Greece and the United States for their roles in ensuring Ukraine’s access to essential energy resources.