"მივმართეთ უკიდურეს ფორმას – შიმშილობას, ვინმეს თუ სურვილი აქვს, რომ ეს პროტესტი უფრო გაფართოვდეს, მიიღოს მონაწილეობა"
1124
რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტთან „კოალიცია ცვლილებისთვის“ წევრმა გედევან ფოფხაძემ და რამდენიმე პირმა შიმშილობა დაიწყეს. მათ შორის არის „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი წევრი დარეჯან ცხვიტარიაც.
ფოფხაძის განცხადებით, ქუჩის გადაკეტვა არ არის ის ერთადერთი ფორმა, რომელიც საპროტესტო აქციის მონაწილეებმა უნდა გამოიყენონ.
"რეალობა შეიქმნა ასეთი, რომ საპროტესტო მოძრაობის წევრებს ყოველდღიურ რეჟიმში იჭერენ, ქვეყანა ძალიან ფორსირებულად და დიდი ნაბიჯებით მიდის დიქტატურისკენ. ერთადერთი, რაც ამ პროცესს შეაჩერებს, ეს ყველაფერი ისევ ჩადგეს პოლიტიკურ ჩარჩოში. ჩვენ თუ არ შევთანხმდებით იმაზე, რომ ქვეყანაში არ უნდა იყოს გაყალბებული არჩევნებით არჩეული პარლამენტი და არ უნდა იყვნენ პოლიტპატიმრები, ქვეყანა უბრალოდ ვერ განვითარდება.
ქუჩის გადაკეტვა არ არის პროტესტის ერთადერთი ფორმა, რომელიც უნდა გამოვიყენოთ. ამ ფორმით ჩვენ უნდა მოვახდინოთ ახალი საპროტესტო კერის გაჩენა. რასაც რუსთაველის გამზირის გადაკეტვის გამო, რაც ხალხის კონსტიტუციური უფლებაა, აკეთებს ხელისუფლება, მე მიმაჩნია, რომ ამას ჩვენ უნდა დავუპირისპიროთ პროტესტის ახალი ფორმა. ამ შემთხვევაში ეს არ არის რადიკალურად ახალი ფორმა, მაგრამ ფორმაა, რომელიც არის ეფექტური და ჩემი აზრით, ამ ვითარებაში არის ადეკვატური იმ რეალობის, რომელიც შექმნა რეჟიმმა“, – განაცხადა ფოფხაძემ.
ამასთან, დარეჯან ცხვიტარიას თქმით, ახლა პროტესტის გაგრძელება ყველაზე მნიშვნელოვანია.
„მივმართეთ უკიდურეს ფორმას – შიმშილობას. ძალიან ბევრი ვიყავით სიაში და ამ სიიდან 10-15 ადამიანი დაკავებულია. ვფიქრობ, ახლა რუსთაველის გადაკეტვა იმდენად მნიშვნელოვანი არ არის, რამდენადაც პროტესტის გაგრძელება. ვინმეს თუ სურვილი აქვს, რომ ეს პროტესტი უფრო გაფართოვდეს, მიიღოს მონაწილეობა. ეს პერმანენტული იქნება“, – განაცხადა ცხვიტარიამ.

A group of opposition activists, including members of the Coalition for Change, have begun a hunger strike outside the Georgian Parliament on Rustaveli Avenue in central Tbilisi.
The protest was initiated by coalition member Gedevan Popkhadze and includes participants such as United National Movement representative Darejan Tskhvitaria.
Popkhadze said that blocking streets was not the only form of protest the movement should rely on, noting the increasing pressure on activists.
“A reality has emerged where members of the protest movement are being arrested daily and the country is rapidly moving toward dictatorship. Only by returning everything to a political framework can we stop this process. If we do not agree that Georgia should not have a parliament elected through fraudulent elections, and that political prisoners should not exist, the country simply cannot progress”, Popkhadze stated.
He added that the hunger strike was intended to establish a new centre of protest amid restrictions placed on demonstrators occupying Rustaveli Avenue.
“Street blockades are not the only form of protest we should use. The authorities’ response to the Rustaveli blockade, which is a constitutional right, demands that we introduce additional methods of protest. This may not be a radically new form, but it is effective and adequate to the reality created by the regime”, Popkhadze said.
Tskhvitaria noted that continuing the protest movement was crucial at this stage.
“We have resorted to an extreme form, a hunger strike. Many of us were on the list to join and around 10 to 15 have already been detained. I believe that continuing the protest is now more important than keeping Rustaveli blocked. Anyone who wants to expand this protest is welcome to join. This will be permanent”, she said.