"ნაციონალური მოძრაობა" - მოგიწოდებთ ყველა პატრიოტს, 28 ნოემბერს შევიკრიბოთ თსუსთან, გავაგონოთ ცივილიზებულ სამყაროს თავისუფალი, ევროპული საქართველოს ხმა
მოგიწოდებთ საქართველოს ყველა პატრიოტს, 28 ნოემბერს, 19:00-ზე შევიკრიბოთ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და მსვლელობით გადავინაცვლოთ პარლამენტის შენობასთან. გავაგონოთ მთელს ცივილიზებულ სამყაროს თავისუფალი, ევროპული საქართველოს ხმა!, - ამის შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის" განცხადებაშია აღნიშნული.
პარტიის განცხადებით, “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” კვლავ გააგრძელებს ბრძოლას საქართველოსთვის.
"შიშის და უიმედობის დათესვის მიზნით, ამავდროულად კი რუსეთის საამებლად, ივანიშვილის რეჟიმმა სამედიცინო პენიტენციური დაწესებულებიდან ტყვეობის მეხუთე წელს კვლავ ციხეში გადაიყვანა საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი. მოგიწოდებთ საქართველოს ყველა პატრიოტს: 28 ნოემბერს, 19:00-ზე შევიკრიბოთ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და მსვლელობით გადავინაცვლოთ პარლამენტის შენობასთან.
2024 წლის 28 ნოემბერს, საქართველოში რუსეთის მეხუთე კოლონამ ივანიშვილის რეჟიმის სახით, საქართველოს კონსტიტუციის უხეში დარღვევითა და ეროვნული ინტერესების ღალატით, საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი საჯაროდ დასამარებულად გამოაცხადა.
ამ დღეს, ერთ მუშტად შეკრული ქართველი ხალხი გაერთიანდა და ქუჩაში საქართველოს სუვერენიტეტის, თავისუფლების, ევროპული არჩევანის დასაცავად გამოვიდა. ერთი წლის თავზე, ქართული საზოგადოება კვლავ მედგრად იცავს საქართველოს არჩევანს თავისუფალ, ღირსეულ, ევროპულ მომავალს.
ივანიშვილის რუსული რეჟიმი მასობრივი რეპრესიებით, საქართველოს ასეულობით ღირსეული მოქალაქის თუ პოლიტიკური ლიდერების დატყვევებით, სამოქალაქო საზოგადოების განადგურებით, პოლიტიკური პარტიების გაუქმებით, აკადემიური თავისუფლების ხელყოფის მცდელობით, სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების აკრძალვით, ცდილობს შიში და უიმედობა დათესოს საზოგადოებაში, გააღატაკოს და ქვეყნიდან გააქციოს ჩვენი ღირსეული თანამოქალაქეები.
შიშის და უიმედობის დათესვის მიზნით, ამავდროულად კი რუსეთის საამებლად, ივანიშვილის რეჟიმმა სამედიცინო პენიტენციური დაწესებულებიდან ტყვეობის მეხუთე წელს კვლავ ციხეში გადაიყვანა საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი.
რუსული ოცნების ეს სასტიკი სპირალი, რომელიც ქართული სახელმწიფოს და ქართველი ხალხის განადგურებას ისახავს მიზნად ვერ გატეხს ქართველი ხალხის ისტორიული სიმამაცეს და მისწრაფებას თავისუფალი, ევროპული სამყაროსკენ. 28 ნოემბერს ქართველი ხალხი კვლავ იტყვის თავის სათქმელს ამ ისტორიულ გზაზე, რომელიც აუცილებლად გამარჯვებით დასრულდება!
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა”, საქართველოს ევროპული არჩევანისთვის მებრძოლი მთავარი პოლიტიკური ძალა და რუსული იმპერიალიზმის მთავარი მოწინააღმდეგე საქართველოში, ყველა თანამოაზრე პოლიტიკურ პარტიასთან, სამოქალაქო ორგანიზაციებთან და საქართველოს მოქალაქეების უმრავლესობასთან ერთად კვლავ ამაყად იდგება საქართველოს გადარჩენისთვის შეკრებილი პატრიოტების რიგებში.
მოგიწოდებთ საქართველოს ყველა პატრიოტს: 28 ნოემბერს, 19:00-ზე შევიკრიბოთ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და მსვლელობით გადავინაცვლოთ პარლამენტის შენობასთან.
გავაგონოთ მთელს ცივილიზებულ სამყაროს თავისუფალი, ევროპული საქართველოს ხმა!", - აღნიშნულია განცხადებაში.

Georgia’s opposition UNM calls for mass rally on 28 November
The UNM criticised what it described as the government’s “repressive actions,” including the recent transfer of former president Mikheil Saakashvili from a medical facility back to prison
Georgia’s opposition party, the United National Movement (UNM), has called on supporters to gather for a protest march in Tbilisi on 28 November, accusing the government of undermining the country’s democratic institutions and its path towards the European Union.
In a statement on Friday, the party urged “all patriots of Georgia” to assemble at 19:00 near Tbilisi State University before marching toward the parliament building on Rustaveli Avenue. The UNM said the demonstration was intended to “make the voice of a free, European Georgia heard by the civilized world.”
The party criticised what it described as the government’s “repressive actions,” including the recent transfer of former president Mikheil Saakashvili from a medical facility back to prison. Saakashvili, who is in his fifth year of imprisonment, has long argued that his prosecution is politically motivated - a claim the government denies.
According to the UNM, the developments of 28 November 2024 - when the party and allied groups held a mass rally - marked a turning point in public resistance to what it labeled the ruling party’s “Russian-inspired policies.” It further accused the government of violating the constitution, abandoning European integration efforts, and attempting to instill “fear and hopelessness” through the detention of political opponents and pressure on civil society.
The ruling Georgian Dream party has repeatedly rejected such allegations, insisting that its policies remain aligned with the country’s strategic goal of EU membership and that legal actions against opposition figures were based on criminal investigations rather than politics.
In its statement, the UNM pledged to continue its campaign “for Georgia’s European future,” saying it would stand together with other opposition parties, civic groups and supporters. The party framed the upcoming march as a continuation of what it called the public’s “historic struggle” for sovereignty, democracy and European integration.