ნაუსედა - სანამ არ გააცნობიერებენ, რომ დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის წესები უნდა იყოს დაცული, იქამდე ვითარება რთული იქნება
სანამ არ გააცნობიერებენ, რომ დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის წესები უნდა იყოს დაცული, ვფიქრობ, იქამდე ვითარება  რთული იქნება, - ამის შესახებ ლიეტუვის პრეზიდენტმა გიტანას ნაუსედამ განაცხადა.
"საქართველოში არსებული ვითარება დემოკრატიისა და დემოკრატიული წესების ევროპულ გაგებას არ უკავშირდება.
საქართველოში ბოლო დროს არსებული მოვლენების გამო შეწუხებული ვარ, რადგან, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო ლიეტუვისგან შორს არის, ჩვენ ძალიან მჭიდრო კავშირები გვაქვს, ისტორიული და ტრადიციული კავშირები გვაქვს.
სანამ არ გააცნობიერებენ, რომ დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის წესები უნდა იყოს დაცული, ვფიქრობ, იქამდე ვითარება  რთული იქნება“, - განაცხადა გიტანას ნაუსედამ.

Lithuanian President Gitanas Nausėda has said the situation in Georgia remained difficult, warning that it did not align with Europe’s understanding of democracy and democratic norms.
Speaking about recent developments, Nausėda said he was concerned by events in Georgia, noting that despite the geographical distance between the two countries, Lithuania and Georgia shared close historical and traditional ties.
“The situation in Georgia is not connected to the European understanding of democracy and democratic rules,” he said. “I am worried about the recent developments there, because although Georgia is far from Lithuania, we have very close relations, as well as historical and traditional ties.”
He added that progress would remain challenging unless democratic principles were upheld.
“Until it is understood that the rules of democracy, human rights and the rule of law must be respected, I believe the situation will continue to be difficult,” Nausėda said.