NBC News – ტრამპის მოკავშირეები მასზე ზეწოლას ახდენენ, რომ მასკმა ნაკლები ინტერვიუ მისცეს
აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მოკავშირეები სკეპტიკურად უყურებენ აშშ-ის მთავრობის ეფექტურობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელს ილონ მასკის მიერ ამდენი ინტერვიუს მიცემას. მისი განცხადებები ხშირად განსხვავდება ტრამპის განცხადებებისგან, – ამის შესახებ NBC News წერს.
გამოცემა აღნიშნავს, რომ არჩევის შემდეგ დონალდ ტრამპი ირწმუნებოდა, რომ მისი ადმინისტრაცია არ შეეხებოდა სოციალურ დაცვას, გარდა იმისა, რომ ის უფრო ეფექტური გაეხადა, მაგრამ ილონ მასკმა ცოტა ხნის წინ გააკეთა კრიტიკული კომენტარები პროგრამის შესახებ, რაც ეწინააღმდეგება ტრამპის დაპირებებს და რესპუბლიკელების შეშფოთებას იწვევს.
ოთხმა ინფორმირებულმა პირმა NBC News-ს განუცხადა, რომ ამ შეშფოთებამ აიძულა ტრამპის ზოგიერთი მოკავშირე დასვას კითხვა უნდა განაგრძოს თუ არა მილიარდერმა მედიასთან ამდენი ინტერვიუს მიცემა?
თეთრი სახლის წარმომადგენელმა გამოცემას განუცხადა, რომ ისინი იღებენ ზოგიერთი რესპუბლიკელის შეხედულებებს, რომლებიც მასკის კომენტარებს სოციალური უზრუნველყოფის შესახებ პოტენციურად პრობლემურად და საგანგაშოდ მიიჩნევენ.
ტრამპის ადმინისტრაცია ირწმუნება, რომ მასკის პირადი შეხედულებები სოციალურ დაცვაზე გავლენას არ ახდენს პრეზიდენტის პოლიტიკაზე.
მას შემდეგ, რაც მილიარდერი ილონ მასკი აშშ-ს მთავრობის ეფექტურობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელად დაინიშნა, ფედერალური სააგენტოების მასშტაბური შემცირება დაიწყო, რამაც გამოიწვია ათასობით სახელმწიფო თანამშრომლის გათავისუფლება. ამგვარ ქმედებებს არაერთგვაროვანი რეაქცია მოჰყვა დონალდ ტრამპის მოკავშირეებშიც კი. მედია მასკს და სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს შორის კონფლიქტის შესახებაც წერდა, თუმცა ტრამპის ადმინისტრაციამ ეს ინფორმაცია უარყო.
Politico-ს ცნობით, თანამდებობიდან გათავისუფლებების ტალღის შემდეგ, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მასკის უფლებამოსილების შეზღუდვის გადაწყვეტილება მიიღო.

Allies of US President Donald Trump are pressuring Elon Musk, the head of the Department of Government Efficiency, to reduce his media appearances, as his statements often diverge from Trump’s positions, NBC News reports.
According to the outlet, Trump had previously assured that his administration would not interfere with social security programs except to make them more efficient. However, Musk recently made critical comments about the program, contradicting Trump’s promises and raising concerns among Republicans.
Four sources familiar with the situation told NBC News that these concerns have led some of Trump’s allies to question whether the billionaire should continue giving so many interviews.
A White House representative told the publication that they acknowledge the concerns of some Republicans who view Musk’s remarks on social security as potentially problematic and alarming.
Trump’s administration insists that Musk’s personal views on social security do not influence the president’s policies.
Since Musk was appointed as the head of the Department of Government Efficiency, he has overseen large-scale cuts in federal agencies, resulting in the dismissal of thousands of government employees. These actions have sparked mixed reactions, even among Trump’s allies.
The media has also reported tensions between Musk and Secretary of State Marco Rubio, though the Trump administration has denied these claims.
According to Politico, following the wave of dismissals, Trump has decided to limit Musk’s authority.