ნიკა გვარამია - საერთოდ არ იხილება რაიმე წინასწარი დათქმების სანაცვლოდ პატიმრების გათავისუფლება
არ არსებობს უკან ნაბიჯის გადადგმა ევროპის მხრიდან იმიტომ, რომ ეს მათი პრინციპის საკითხიც არის და არა მხოლოდ ქართული საზოგადოების, - ამის შესახებ “კოალიცია ცვლილებებისთვის” ერთ-ერთმა ლიდერმა ნიკა გვარამიამ განაცხადა.
მისივე თქმით, მიუხედავად ამისა, საერთოდ არ იხილება რაიმე წინასწარი დათქმების სანაცვლოდ პატიმრების გათავისუფლება.
"არ არსებობს უკან ნაბიჯის გადადგმა ევროპის მხრიდან იმიტომ, რომ ეს მათი პრინციპის საკითხიც არის და არა მხოლოდ ქართული საზოგადოების. მათი შიდა სტანდარტების საკითხიც არის, რომ ასეთ დიქტატორებს არ დაელაპარაკონ. სამწუხაროდ, ეს ჩვენზეც იმოქმედებს.
საერთოდ არ იხილება რაიმე წინასწარი დათქმების სანაცვლოდ პატიმრების გათავისუფლება. ისინი უნდა გათავისუფლდნენ უპირობოდ", - განაცხადა ნიკა გვარამიამ.
ევროპარლამენტმა რეზოლუცია "ელენე ხოშტარიას საქმე და პოლიტიკური პატიმრები "ქართული ოცნების“ რეჟიმის ქვეშ“ 438 ხმით 37-ის წინააღმდეგ მიიღო. რეზოლუციაში აღნიშნულია, რომ ევროპარლამენტი მკაცრად გმობს ელენე ხოშტარიასა და ყველა სხვა პირის პოლიტიკურად მოტივირებულ დაკავებას, ასევე „ქართული ოცნების“ მიერ პოლიტიკური ოპონენტების, ჟურნალისტებისა და აქტივისტების სისტემატურ სისხლის სამართლებრივ დევნას“.

"Europe will not take a step back because this is a matter of principle, not just the Georgian public’s concern. Their internal standards also prevent dialogue with dictators", Gvaramia said
Nika Gvaramia, one of the leaders of the Coalition for Change, on Thursday said that Europe had no intention of reversing its stance on democratic principles, emphasizing that this reflected both European standards and the expectations of Georgian society.
"Europe will not take a step back because this is a matter of principle, not just the Georgian public’s concern. Their internal standards also prevent dialogue with dictators. Unfortunately, this affects us as well. There is no discussion of releasing prisoners in exchange for prior conditions - they must be released unconditionally," Gvaramia said.
The statement came following the European Parliament’s adoption of a resolution titled The Case of Elene Khoshtaria and Political Prisoners under the Georgian Dream Regime”, which passed with 438 votes in favor and 37 against.
The resolution condemns the “politically motivated arrests” of Elene Khoshtaria and others, as well as the “systematic criminal prosecution of political opponents, journalists, and activists by the ruling party.”