პარლამენტის ბიურომ ახალ საკანონმდებლო ინიციატივებზე იმსჯელა
X მოწვევის პარლამენტის საშემოდგომო სესია შემჭიდროებულ ვადებში ჩატარდება. აღნიშნულთან დაკავშირებით განცხადება პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა ბიუროს დღევანდელ სხდომაზე გააკეთა.
“ხვალ საშემოდგომო სესია იხსნება. ზაფხული, მართალია, საპარლამენტო საქმიანობისთვის შესვენების პერიოდია, თუმცა იმის გათვალისწინებით, რომ საარჩევნო წელია, ყველა ამ საკითხებით იყო დაკავებული. 26 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნებია, ჩვენ უფრო შემჭიდროებული სესია გვექნება, სადაც მხოლოდ ძირითად საკითხებს განვიხილავთ, რადგან  ყველა კოლეგას, რომელიც წინასაარჩევნო პროცესებშია ჩართული, მოქალაქეებთან უფრო აქტიური კომუნიკაციის შესაძლებლობა მიეცეს“, – განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.
პარლამენტის თავმჯდომარემ მიმდინარე სასესიო კვირაში განსახილველ საკითხებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ 3-6 სექტემბრის პლენარულ სხდომებზე დეპუტატები „ამნისტიის შესახებ“ და „ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“ კანონპროექტებს მუხლობრივად, მეორე მოსმენით განიხილავენ.
კანონმდებლები ასევე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად წარდგენილ ნიკოლოზ მარსაგიშვილის კანდიდატურასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას მიიღებენ.

The autumn session of the Parliament of the 10th convocation is set to commence under a tight schedule, according to Speaker Shalva Papuashvili at Monday’s Bureau session.
“The autumn session starts tomorrow. Although the summer is typically a break period for parliamentary activities, this year is different due to the election cycle. With parliamentary elections scheduled for October 26, our sessions will be condensed to focus on essential issues. This will allow members engaged in pre-election activities to have more opportunities to interact with the public”, Papuashvili said.
During the session from September 3-6, the parliament will review two “key bills”, he said, which included the legislations On Amnesty and On Family Values and Protection of Minors.
Additionally, lawmakers will deliberate on the candidacy of Nikoloz Marsagishvili for the position of Supreme Court judge.