პატრიარქი - გთხოვთ, ილოცოთ ჩემთვის, ილოცეთ ჩვენი ეკლესიის მომავლისთვის
მადლობა საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიის წმინდა სინოდის მღვდელმთავრებს ჩემდამი გამოჩენილი ესოდენ დიდი ნდობისთვის.ინტრონიზაცია შედგება ხვალ სვეტიცხოველში, მსახურება დაიწყება დილის 10:00 საათზე. ახლა კი მადლობა შევწიროთ ღმერთს, - ამის შესახებ სრულიად საქართველოს ახალმა კათოლიკოს-პატრიარქმა შიო მესამემ განაცხადა.
მისივე თქმით, პატრიარქობის ჯვარი არის მადლიანი და თან საპასუხისმგებლო.
"მადლობა საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიის წმინდა სინოდის მღვდელმთავრებს ჩემდამი გამოჩენილი ესოდენ დიდი ნდობისთვის. თითოეულ ადამიანს, ვინც დაუღალავად იღვაწა დღევანდელი კრების ღირსეულად წარმართვისთვის, ყველა დელეგატს და სტუმარს. განსაკუთრებული მადლობა ქართველ ხალხს სიყვარულისთვის, ლოცვისა და თანადგომისთვის. ასევე, მინდა მადლობა გადავუხადო სენაკისა და ჩხოროწყუს ეპარქიის სამღვდელოებას და მრევლს გამოვლენილი სიყვარულისთვის და მათთან ერთად ღვთისა და ერის წინაშე გატარებული წლებისთვის.
დიდი მადლია და წყალობა ღვთისა, ამავდროულად, მძიმეა მწყემსმთავრობის ჯვარი და პასუხისმგებლობა. შეუძლებელია, უფლის განგებულების გამოცნობა და პასუხის მოძიება კითხვაზე - თუ რატომ ინება ასეთი დიდი მადლის და მსახურების მოცემა და დაკისრება ჩემთვის.
ვაცნობიერებ, რომ მაქვს, ერთი მხრივ, ამ წოდების პატივი და მეორე მხრივ, ჩემი ადამიანური სიმწირე და უძლურება.
ვმსახურებ ყოვლადმოწყალე უფალს, ყოვლადწმინდა დედა ღვთიმსშობელს, წმინდანთა დასს, ჩვენს წინამორბედ კათოლიკოს-პატრიარქთა ლოცვას, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია მეორის ლოცვას, სიყვარულს.
გთხოვთ, ილოცოთ ჩემთვის, ილოცეთ ჩვენი ეკლესიის მომავლისთვის, რათა ერთობით, მშვიდობით და სიყვარულით ვადიდოთ უფალი და ღირსეულად გავაგრძელოთ მსახურება ეკლესიისა და ერის საკეთილდღეოდ.
მოგეხსენებათ, დღეს ჩვენ უნდა გამოვაცხადოთ ინტრონიზაციის თარიღი. ტრადიციის მიხედვით, გამორჩევის შემდეგ პირველივე კვირას თუ დიდ დღესასწაულზე უნდა ისაყდროს კათოლიკოს-პატრიარქი, ამიტომ, ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ უახლოესი ასეთი დღესასწაული, რომელიც გახლავთ ხვალ - წმინდა ადნრია პირველწოდებულის საქართველოში შემოსვლა და საქართველოს ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის წილხვდომილობისადმი დღესასწაული - ამიტომ, ინტრონიზაცია შედგება ხვალ სვეტიცხოველში, მსახურება დაიწყება დილის 10:00 საათზე. ახლა კი მადლობა შევწიროთ ღმერთს", - განაცხადა პატრიარქმა შიო მესამემ.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის გაფართოებულ კრებაზე დღეს საქართველოს ახალ, 142-ე კათოლიკოს-პატრიარქად მეუფე შიო აირჩიეს. მღვდელმთავრებმა სამ კანდიდატს შორის გააკეთეს არჩევანი. კენჭისყრის შედეგად კათოლიკოს-პატრიარქის ტახტის მოსაყდრემ, სენაკისა და ჩხოროწყუს მიტროპოლიტმა შიომ (მუჯირი) 22 ხმა მიიღო, მროველ-ურბნელმა მიტროპოლიტმა იობმა (აქიაშვილი) ცხრა ხმა, ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტმა გრიგოლმა (ბერბიჭაშვილი) შვიდი ხმა. გაფართოებულ კრებაზე ხმის უფლებით სარგებლობდნენ მხოლოდ წმინდა სინოდის წევრები. კენჭისყრაში სინოდის 38-მა წევრმა მიიღო მონაწილეობა, ერთი ხმა გაუქმდა.

New Patriarch Shio III announces enthronement ceremony for Tuesday at Svetitskhoveli Cathedral
Shio III was elected earlier on Monday during the 14th expanded Church Council of the Georgian Orthodox Apostolic Autocephalous Church
Georgia’s newly elected Catholicos-Patriarch, Shio III, has announced that his enthronement ceremony will take place on Tuesday at Svetitskhoveli Cathedral, with the liturgy due to begin at 10:00 local time.
Speaking shortly after his election by the expanded Church Council, Shio III thanked members of the Holy Synod for what he described as the “great trust” placed in him.
“I thank the bishops of the Holy Synod of the Georgian Orthodox Church for the immense confidence shown towards me,” he said.
The new patriarch also expressed gratitude to delegates, clergy, guests and the Georgian public for their support, prayers and solidarity, while paying special tribute to the clergy and parishioners of the Senaki and Chkhorotsku Diocese, where he previously served as metropolitan.
Shio III described the patriarchal office as both “a great blessing” and “a heavy responsibility”.
“The cross of patriarchal leadership is blessed, but also deeply burdensome and responsible,” he said.
He added that he was conscious both of the honour attached to the position and of his own “human weakness and limitations”, calling on believers to pray for him and for the future of the Georgian Orthodox Church.
“Pray for our Church’s future, so that with unity, peace and love we may glorify God and worthily continue serving the Church and the nation,” he said.
The patriarch explained that, according to Church tradition, the enthronement of a newly elected Catholicos-Patriarch should take place on the first Sunday or major feast day following election.
For that reason, the Church selected the feast marking the arrival of Saint Andrew the First-Called in Georgia and the celebration associated with Georgia’s share under the protection of the Virgin Mary as the date for the ceremony.
Shio III was elected earlier on Monday during the 14th expanded Church Council of the Georgian Orthodox Apostolic Autocephalous Church.
He secured 22 votes from members of the Holy Synod, defeating Metropolitan Iobi, who received nine votes, and Metropolitan Grigoli, who secured seven votes. One ballot was declared invalid.