პეტრე ცისკარიშვილი - სანამ პუტინს უკრაინაში სამხედრო კამპანია აქვს წამოწყებული, მიშას თავისუფლება არის დაუშვებელი
სანამ პუტინს უკრაინაში სამხედრო კამპანია აქვს წამოწყებული, მიშას თავისუფლება არის დაუშვებელი. პუტინმა იცის მისი გავლენები, რესურსები და უკრაინას კიდევ ერთი ძლიერი პოლიტიკური ცენტრი, რომელიც დაეხმარებოდა მიხეილ სააკაშვილის სახით, არ უნდა რომ შეექმნას, - ამის შესახებ “ნაციონალური მოძრაობის” გენერალურმა მდივანმა პეტრე ცისკარიშვილმა საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის სასამართლო პროცესთან დაკავშირებით განაცხადა.
მისივე თქმით, რასაც ბიძინა ივანიშვილი მოინდომებს, რასაც დაავალებს სასამართლოს, იმას გააკეთებენ.
"რასაც ბიძინა ივანიშვილი მოინდომებს, რასაც დაავალებს სასამართლოს, იმას გააკეთებენ. თავიდან 6 წელი ჰქონდა მისჯილი, როდესაც დააპატიმრეს - 2021-ში და ეს 6 წელი თითქმის გადის, სწორედ ამ მიზნით დაუმატეს კიდევ ერთი იმდენი, რომ უვადო პატიმრობა ჰქონდეს, პრაქტიკულად, მისჯილი, შესაბამისად,
სანამ ეს რეჟიმი არ დასრულდება და მეორე განზომილებაც უნდა გავითვალისწინოთ - პუტინის დავალება არის, რომ სანამ სამხედრო კამპანია აქვს წამოწყებული უკრაინაში, მიშას თავისუფლება არის დაუშვებელი იმიტომ, რომ იცის მისი გავლენები, კავშირები, რესურსები და უკრაინას კიდევ ერთი ძლიერი პოლიტიკური ცენტრი, რომელიც დაეხმარებოდა მიხეილ სააკაშვილის სახით, არ უნდა რომ შეექმნას. ეს ორი რეჟიმი როცა მაქსიმალურად დასუსტდება და დასრულდება, მაშინ იქნება მიშა თავისუფალი და აუცილებლად ის იქნება საქართველოში თავისუფლებაზე, რომ მას ჰქონდეს აქ პოლიტიკური აქტიურობის შესაძლებლობა", - განაცხადა პეტრე ცისკარიშვილმა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის პროცესი 7 ნოემბრის საქმეზე მიმდინარეობს. აღნიშნულ საქმეზე მიხეილ სააკაშვილს 2014 წლის 2 აგვისტოს პატიმრობა დაუსწრებლად შეეფარდა.

Petre Tsiskarishvili, General Secretary of the United National Movement, has claimed that Russia’s Vladimir Putin was a factor in the continued imprisonment of Georgia’s former President Mikheil Saakashvili, arguing that his release was politically unacceptable while the war in Ukraine continues.
Speaking ahead of Saakashvili’s ongoing trial at Tbilisi City Court, Tsiskarishvili said the former president has been subjected to additional sentencing to ensure effectively indefinite detention.
“Whatever Bidzina Ivanishvili wants, whatever he instructs the courts to do, they will do. Initially, Saakashvili was sentenced to six years in 2021, and as that term nears completion, another sentence was added to make it effectively a life sentence,” he said.
He added that from a geopolitical perspective, Putin did not want Saakashvili freed because of his influence, connections and resources, which could create another strong political centre in Ukraine supporting the former Georgian leader.
“Once these regimes are weakened and come to an end, then Saakashvili will be free and able to engage politically in Georgia,” Tsiskarishvili said.
Saakashvili’s trial relates to the November 7 case, for which he was sentenced in absentia on 2 August 2014. The proceedings continue at Tbilisi City Court.