ფიშერი - ეს დღე საქართველოსთვის თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას ნიშნავს
ეს დღე საქართველოსთვის თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას ნიშნავს, - ამის შესახებ გერმანიის ელჩმა საქართველოში პეტერ ფიშერმა განაცხადა.
მისივე თქმით, 9 აპრილს დაღუპული ადამიანები იყვნენ თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის მებრძოლი ხალხი.
"ეს დღე საქართველოსთვის თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას ნიშნავს. აქ 1989 წლის 9 აპრილის მოვლენები ბერლინის კედლის დაცემამდე ნახევარი წლით ადრე მოხდა. ამიტომ, ეს აკავშირებს საქართველოსა და გერმანიას, ასევე, მსოფლიოს ყველა იმ ხალხს, რომელიც თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისკენ ისწრაფვის.
აქ იმისთვის ვარ, რომ 9 აპრილის მსხვერპლთა ხსოვნას პატივი მივაგო. მე აქ თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის ვარ", - განაცხადა პეტერ ფიშერმა.
1989 წლის 9 აპრილის ტრაგედიიდან 37 წელი გავიდა. დამოუკიდებლობის მოთხოვნით ქუჩაში გამოსულ ქართველებს რუსული ტანკები დაუპირისპირდა. მათ თავისუფლებისთვის მებრძოლი ქართველები განსაკუთრებული სისასტიკით დაარბიეს და დახოცეს.დარბევის შედეგად 21 ადამიანი დაიღუპა.

German Ambassador honours April 9 victims, calls the day symbol of freedom, independence
Germany’s Ambassador to Georgia, Peter Fischer, on Thursday marked the 37th anniversary of the 1989 April 9 tragedy, saying the day represents freedom and independence for Georgia.
Speaking at the memorial, Fischer paid tribute to those who lost their lives defending Georgia’s sovereignty.
"This day symbolises freedom and independence for Georgia. The events of April 9, 1989, occurred just six months before the fall of the Berlin Wall, linking Georgia with Germany and with all peoples striving for liberty and self-determination," Fischer said.
"I am here to honor the memory of the victims of April 9. I stand here for freedom and independence," he added.
On April 9, 1989, Soviet troops violently dispersed peaceful demonstrators in Tbilisi demanding independence, resulting in the deaths of 21 people and injuries to dozens more.