ფიშერი – გერმანიის და ევროკავშირის საბჭოთა კავშირებთან შედარება არასწორია, ჩვენ მეგობრები ვართ და არა მტრულად განწყობილი უცხო ძალები
გერმანიის და ევროკავშირის საბჭოთა კავშირებთან შედარება არასწორია. ჩვენ მეგობრები ვართ და არა მტრულად განწყობილი უცხო ძალები, – ამის შესახებ საქართველოში გერმანიის ელჩი პეტერ ფიშერი სოციალურ ქსელში წერს.
ელჩის თქმით, ყველა გულწრფელმა ქართველმა იცის ბოლო 30 წლის გამოცდილებიდან, რომ გერმანია საქართველოს მეგობარია.
“პატივი მივაგე 1989 წლის 9 აპრილს რუსთაველზე თავისუფლებისა და დემოკრატიისთვის დემონსტრაციის დროს საბჭოთა არმიის მიერ მოკლული ქართველების ხსოვნას.
აღმოსავლეთ გერმანიაში ხალხმა პროტესტი გამოთქვა იმავე მიზეზით და 1989 წლის ნოემბერში ბერლინის კედელი დაინგრა. თავისუფლებისა და დემოკრატიის დაცვა მუდმივი ამოცანაა.
უკვე თვეებია, ქართველები რუსთაველზე აპროტესტებენ. მათი საბჭოთა კავშირთან შედარება არასწორია.
გერმანიის და ევროკავშირის საბჭოთა კავშირებთან შედარება ასევე არასწორია. ჩვენ მეგობრები ვართ და არა მტრულად განწყობილი უცხო ძალები. ეს ყველა გულწრფელმა ქართველმა იცის ბოლო 30 წლის გამოცდილებიდან”, – წერს პიტერ ფიშერი.
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ „დაახლოებით 35 წლის წინ, მაშინდელი საბჭოთა „კაგებე“ ცდილობდა ხელოვნურად ქართული საზოგადოების გახლეჩას და სამწუხაროდ, ამას მიაღწიეს გარკვეული პერიოდის შემდეგ 9 აპრილიდან, დღეს უკვე სხვა გარე ძალები ცდილობენ, ხელოვნურად გახლიჩონ ქართული საზოგადოება და მოქმედებენ ზუსტად იგივე მეთოდებით, რა მეთოდებითაც მოქმედებდა თავს დროზე საბჭოთა „კაგებე“.

German Ambassador rejects Soviet comparisons, affirms EU and Germany as Georgia’s friends
German Ambassador to Georgia, Peter Fischer, has firmly rejected comparisons between the European Union or Germany and the Soviet Union, calling them misleading and incorrect. His statement was made in response to Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze’s April 9 Facebook post, which referenced “foreign forces” acting violently on Rustaveli Avenue, without explicitly mentioning Russia’s role in the 1989 tragedy.
Ambassador Fischer commemorated the victims of April 9 by laying a wreath at the memorial on Rustaveli Avenue in Tbilisi, honoring the demonstrators who were killed by Soviet troops during a peaceful protest for freedom and democracy.
In a post on social media platform X, Fischer emphasized that both East Germans and Georgians protested for the same values in 1989, and noted the fall of the Berlin Wall later that year. He stressed that likening today’s European allies to the Soviet regime is both historically inaccurate and politically harmful. “We are friends of Georgia, not a hostile foreign power,” he wrote, adding that any sincere Georgian understands this truth from the past 30 years of partnership and support.