პოდოლიაკი - ფრონტის ხაზზე საომარი მოქმედებების გაყინვა ომის დასრულების ერთ-ერთი სცენარია, თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილებას პრეზიდენტი მიიღებს
1309
© Google
უკრაინაში ომის დასრულების ერთ-ერთი სცენარი ფრონტის ხაზზე საბრძოლო მოქმედებების გაყინვაა, თუმცა, საბოლოო გადაწყვეტილებას პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი მიიღებს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა განაცხადა.
კერძოდ, მას ჰკითხეს, შეესაბამება თუ არა სიმართლეს ინფორმაცია, რომ უკრაინა მზადაა, გაყინოს ამჟამინდელ სიტუაცია ფრონტის ხაზზე, რაზეც პოდოლიაკმა შემდეგი პასუხი გასცა:
"თუ რეალისტურად ვისაუბრებთ, კი. ერთ-ერთი შესაძლო სცენარი ფრონტის ხაზზე გაყინვაა და პრეზიდენტი ამაზე საუბრობს, მაგრამ მე ვფიქრობ, რომ საბოლოო სცენართან დაკავშირებით საბოლოო გადაწყვეტილებას, პრეზიდენტი მიიღებს“, - განაცხადა პოდოლიაკმა.
მისივე თქმით, ამჟამად კონსულტაციები მიმდინარეობს უკრაინის პრეზიდენტისა და ევროპელი ლიდერების დონეზე. კერძოდ, არსებობს მკაფიო ხედვა და გაგება იმ რისკების შესახებ, რომლებიც რუსეთისგან კვლავაც იქნება.
პოდოლიაკმა ასევე აღნიშნა, რომ ამერიკელ პარტნიორებთან კარგი მოლაპარაკების პროცესი მიმდინარეობს. გარდა ამისა, მისი აზრით, პეკინსა და ტიანძინში მომხდარი მოვლენების შემდეგ, შეერთებული შტატები უფრო რეალისტურად შეხედავს მსოფლიოში მიმდინარე მოვლენებს.
Le Point-თან ინტერვიუში პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ რუსეთთან ომის დასრულების შემდეგ უკრაინისთვის "კორეული სცენარი“ დაუშვა.
როგორც ცნობილია, კორეის ომის შემდეგ სამშვიდობო ხელშეკრულება არასოდეს დადებულა, მაგრამ სამხრეთ კორეამ წარმატებას მიაღწია. ამ მაგალითზე კომენტარის გაკეთებისას ზელენსკიმ შემდეგი განაცხადა:
"მეკითხებით, შეიძლება თუ არა ეს სცენარი უკრაინაში მოხდეს? გეუბნებით, რომ ყველაფერი შესაძლებელია. უნდა აღინიშნოს, რომ სამხრეთ კორეას დიდი მოკავშირე ჰყავს: შეერთებული შტატები, რომელიც ჩრდილოეთ კორეას არ მისცემს მასზე კონტროლის აღების უფლებას“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ამავდროულად, მან აღნიშნა, რომ სამხრეთ კორეის მოდელის სრული გამეორება, უსაფრთხოების თვალსაზრისით, სავარაუდოდ, უკრაინას არ შეეფერება. მიზეზი ის არის, რომ რუსეთის ფედერაციის მხრიდან უკრაინისთვის საფრთხეები გაცილებით მეტია, ვიდრე ჩრდილოეთ კორეის მხრიდან სამხრეთ კორეისთვის.

Podolyak: Freezing combat operations on the front line is one of the scenarios for ending the war, but the final decision will be made by the President
© Google
One of the scenarios for ending the war in Ukraine is freezing the current combat operations on the front line; however, the final decision will be made by President Volodymyr Zelensky, said Mykhailo Podolyak, adviser to the head of the Ukrainian President’s Administration.
Specifically, when asked whether reports were true that Ukraine was ready to freeze the current situation on the front line, Podolyak responded:
“If we speak realistically, yes. One possible scenario is freezing the front line, and the President is talking about this, but I believe that regarding the final scenario, the final decision will be made by the President,” Podolyak said.
According to him, consultations are currently underway between the Ukrainian President and European leaders. In particular, there is a clear vision and understanding of the risks that will continue to come from Russia.
Podolyak also noted that there is a good negotiation process with American partners. Moreover, in his opinion, after the events in Beijing and Tianjin, the United States will look more realistically at what is happening in the world.
In an interview with Le Point, President Volodymyr Zelensky allowed for a “Korean scenario” for Ukraine after the end of the war with Russia.
As is known, after the Korean War, a peace treaty was never signed, but South Korea achieved success. Commenting on this example, Zelensky said:
“You ask me, could such a scenario happen in Ukraine? I tell you, everything is possible. It should be noted that South Korea has a great ally: the United States, which does not allow North Korea to take control over it,” the President said.
At the same time, he emphasized that a complete repetition of the South Korean model, in terms of security, would likely not suit Ukraine. The reason is that the threats to Ukraine from the Russian Federation are much greater than those posed by North Korea to South Korea.