პოლ გრენიერი - "ენჯეოების" მტკიცება, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ არჩევნები ვერ მოიგო, უკიდურესად არადამაჯერებელია, პარტიამ 2012 წლიდან არაერთხელ მოიგო არჩევნები
მეჩვენება, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების მტკიცება, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ გასული წლის არჩევნები ვერ მოიგო - რომ მათ მხოლოდ რაღაცნაირად მოტყუებით შეეძლოთ გამარჯვება, უკიდურესად არადამაჯერებელია,  -  წერს სიმონ ვეილის პოლიტიკური ფილოსოფიის ცენტრის პრეზიდენტი პოლ გრენიერი, სტატიაში "მშვიდობა და "ქართული ოცნება"".
მისი განცხადებით, სანამ მმართველ პარტიასა და დასავლურ საგარეო პოლიტიკურ პრეფერენციებს შორის უთანხმოება არ გამოვლინდა, 2012 წლიდან "ქართული ოცნების" მიერ მოგებულ არც ერთ არჩევნებზე, დასავლეთს გამარჯვებების ლეგიტიმაცია კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დაუყენებია.
ასევე, სტატიის თანახმად, ძნელად მოსალოდნელი იყო, რომ "ქართული ოცნება" ამომრჩეველთა დიდ ნაწილს მხოლოდ იმიტომ დაკარგავდა, რომ მათ მტკიცედ უარყვეს კონფრონტაციული პოლიტიკა.
"„ქართულმა ოცნებამ“ შეინარჩუნა პოპულარობა და 2012 წლიდან არაერთხელ მოიგო არჩევნები. სანამ პარტიას დასავლურ საგარეო პოლიტიკურ პრეფერენციებთან უთანხმოება არ აღმოაჩნდა, მანამდე დასავლეთში არ არსებობდა მტკიცება, რომ ეს გამარჯვებები არალეგიტიმური იყო; ეს მხოლოდ მას შემდეგ მოხდა, როდესაც მათი მოსაზრებები გაიყო. უფრო მეტიც, ამ პერიოდის განმავლობაში საქართველო მუდმივად აფიქსირებდა დადებით ეკონომიკურ ზრდას. მსოფლიო ბანკის უახლესი სტატისტიკა, რომელიც მოვიძიე, 2023 წლისაა, სადაც მშპ-ს ზრდის ტემპი 6.7%-ს შეადგენდა. რამდენადაც მე შემიძლია დავადგინო, 2024 წლის შესაბამისი მაჩვენებელი კიდევ უფრო მაღალი იყო. გარდა ამისა, როგორც ჩემმა რამდენიმე თანამოსაუბრემ თბილისიდან ხაზი გაუსვა, ძნელად მოსალოდნელი იყო, რომ გასულ წელს „ქართული ოცნება“ მოულოდნელად დაკარგავდა ამომრჩეველთა დიდ ნაწილს მხოლოდ იმიტომ, რომ ისინი მტკიცედ უარყოფდნენ კონფრონტაციულ პოლიტიკას, რამაც ომი და უკრაინის თითქმის სრული განადგურება გამოიწვია!" -  აღნიშნულია გრენიერის სტატიაში.

Paul Grenier: claims that Georgian Dream did not win elections are unconvincing
The assertion by non-governmental organisations that the ruling Georgian Dream party did not win last year’s elections and could only have secured victory through deception is “extremely unconvincing,” writes Paul Grenier, President of the Simone Weil Center for Political Philosophy, in his article ‘Peace and Georgian Dream’.
According to Grenier, until disagreements emerged between the ruling party and Western foreign policy preferences, the legitimacy of Georgian Dream’s electoral victories since 2012 had never been questioned by the West. He argues that it was unlikely the party would suddenly lose a significant portion of its electorate solely because it firmly rejected confrontational policies.
“Georgian Dream has maintained popularity and has repeatedly won elections since 2012. Until its differences with Western foreign policy preferences appeared, there were no claims in the West that these victories were illegitimate. Such claims only arose once their positions diverged.
“Moreover, during this entire period Georgia consistently recorded positive economic growth. According to the latest World Bank statistics I found, GDP growth in 2023 stood at 6.7%, while in 2024 it was likely even higher. As several of my interlocutors in Tbilisi emphasised, it was hardly expected that last year Georgian Dream would suddenly lose a large portion of its electorate simply because the party rejected confrontational policies that had led to war and the near-destruction of Ukraine”, Grenier wrote.