პროკურატურამ ჯუანშერ ბურჭულაძეს ბრალდება წარუდგინა
პროკურატურამ სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტებზე თავდაცვის ყოფილ მინისტრს ბრალდება წარუდგინა.
"სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს მიერ ჩატარებული გამოძიების შედეგად დადგინდა, რომ 2023 წელს საქართველოს თავდაცვის იმდროინდელმა მინისტრმა ბოროტად გამოიყენა სამსახურებრივი უფლებამოსილება მისთვის და მისი ნათესავისთვის გამორჩენის მისაღებად. კერძოდ, მისი მითითებით, საქართველოს თავდაცვის მინისტრის იმდროინდელმა მოადგილემ და საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შესყიდვების დეპარტამენტის ყოფილმა უფროსმა, საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრის ნათესავის დახმარებით, სამხედრო ჰოსპიტლისთვის სამედიცინო აპარატის შეძენის პროცესში მიზანმიმართული ქმედებებით შექმნეს არაკონკურენტული გარემო, რის შედეგადაც, არარეალური გარიგებების დადების გზით გაიზარდა აპარატის ღირებულება და 2 606 272 ლარად ღირებული აპარატი საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მიეწოდა 3 940 000 ლარად. დანაშაულებრივი ქმედებების შედეგად საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 1 333 728 ლარის ქონებრივი ზიანი მიადგა.
საქართველოს თავდაცვის  ყოფილმა მინისტრმა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით უკანონო და დაუსაბუთებელი ქონების წარმოშობის დამალვის და შენიღბვის მიზნით, ამ ქონებისთვის კანონიერი სახის მისაცემად შემდეგი ქმედებები განახორციელა:
2025 წლის იანვარში, მან და მისმა მეუღლემ 544 000 ევროდ შეიძინეს ესპანეთში მდებარე მიწის ნაკვეთი, მასზე განთავსებული სახლით. ვინაიდან აღნიშნული თანხის კანონიერი გზით წარმომავლობა არ უფიქსირდებოდათ, ამ თანხის წარმოშობის დამალვის მიზნით, 2024 წელს თავდაცვის  ყოფილი მინისტრის  მეუღლესა და მესამე პირს შორის გაფორმდა დაბა წყნეთში მდებარე უძრავი ქონების ფიქტიური ნასყიდობის ხელშეკრულება, რეალურად კი თავდაცვის  ყოფილი მინისტრის ოჯახს ეს ქონება არ გაუსხვისებია და ხელშეკრულების მიზანი იყო მხოლოდ ესპანეთში გადასარიცხი თანხის წარმომავლობის შენიღბვა.
ამასთან, თავდაცვის ყოფილმა მინისტრმა, ხსენებული 544 000 ევროს უკანონო წარმოშობის შენიღბვის მიზნით, 2025 წლის მარტში, თანამდებობის პირის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციაში საერთოდ არ მიუთითა ესპანეთში შეძენილი უძრავი ქონება, რითაც მან განსაკუთრებით დიდი ოდენობით  1 593 212 ლარის  უკანონო და დაუსაბუთებელი შემოსავლის ლეგალიზაცია განახორციელა.
დაკავებულს ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით და 332-ე მუხლის მეორე ნაწილით (სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტებზე) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 12 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება", - აცხადებენ პროკურატურაში.

The Georgian Prosecutor’s Office on Saturday filed charges against former Defence Minister Juansher Burchuladze on counts of abuse of power by a high-ranking political official and money laundering.
The body said the investigation by its Anti-Corruption Agency found that in 2023, while serving as Defence Minister, Burchuladze abused his official position to secure benefits for himself and his relatives. Acting on his instructions, the then-Deputy Defence Minister, the head of the Ministry’s Procurement Department, and a relative of the Minister manipulated the procurement process for medical equipment intended for a military hospital.
The scheme allegedly created a non-competitive environment, inflating the price of the equipment through sham agreements. As a result, an apparatus worth ₾2,606,272 ($968,994) was supplied to the Defense Ministry for ₾3,940,000 ($1.46mln), causing ₾1,333,728 ($495,871) in damages to the state budget.
Investigators also allege that in January 2025, Burchuladze and his wife purchased a property in Spain for €544,000 using illicit funds. To conceal the origin of the money, a fictitious real estate transaction was recorded in 2024 between Burchuladze’s wife and a third party involving property in Tskneti - an urban-type settlement near Tbilisi - though the family never actually transferred ownership.
Furthermore, in March 2025, the former Minister failed to declare the Spanish property in his mandatory asset declaration, thereby concealing assets worth ₾1,593,212 ($592,345) and laundering illicit income on a large scale.
Burchuladze has been charged under Articles 194 (3)(g) and 332 (2) of Georgia’s Criminal Code, covering large-scale money laundering and abuse of power by a political official. The charges carry a maximum sentence of up to 12 years in prison.
The Prosecutor’s Office confirmed it will request pre-trial detention as a preventive measure. The State Security Service said the investigation remains ongoing.