პროკურატურამ “კანონიერი ქურდობის“, “ქურდული სამყაროს“ წევრობის და “ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე 8 პირს ბრალდება წარუდგინა
1157
საქართველოს პროკურატურამ „კანონიერი ქურდობის“, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის და “ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე 8 პირს ბრალდება წარუდგინა.
“შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2024 წლის დასაწყისში, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერმა პირმა საზღვარგარეთ მყოფი “კანონიერი ქურდების“ დავალებით, წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა მესხეთში აგრარული ბაზარი გახსნა. ვინაიდან აღნიშნული სავაჭრო ობიექტი ქუთაისში არსებულ ანალოგიურ ბაზარს კონკურენციას ვერ უწევდა, ბრალდებულებმა „კანონიერი ქურდების“ სახელის და მათი კრიმინალური გავლენის გამოყენებით, ასევე სხვადასხვა უკანონო ქმედებებით, კონკურენტი ბაზრიდან იძულებით გადაიყვანეს ძირითადი მოვაჭრე პირები, რის შედეგადაც ამ უკანასკნელმა ფაქტობრივად ფუნქციონირება შეწყვიტა.
სამართალდამცველებმა 7 ბრალდებული 24 მარტს დააკავეს, ხოლო ერთ პირს ბრალდება დაუსწრებლად წარედგინა.
ბრალდებულებს ბრალდება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223/1 მუხლის მე-2 ნაწილით („კანონიერი ქურდობა“), 223¹ მუხლის პირველი ნაწილით (,,ქურდული სამყაროს“ წევრობა) და 223³ მუხლის მე-2 ნაწილით („ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერა) წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 15 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა, ბრალდებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით, სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.
პროკურატურა ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ მკაცრ სისხლის სამართლის პოლიტიკას ატარებს, რასაც მომავალშიც გააგრძელებს”, – აცხადებენ პროკურატურაში.

The Prosecutor’s Office of Georgia has charged eight individuals with offenses related to “thieves’ world” activities, including so-called “thief-in-law” status, membership in the criminal network, and supporting its operations.
According to the Ministry of Internal Affairs, an investigation revealed that at the beginning of 2024, an individual supporting the “thieves’ world” opened an agricultural market in the village of Zeda Meskheti, Tskaltubo Municipality, under the instructions of “thieves-in-law” based abroad. Since the newly opened market could not compete with a similar market in Kutaisi, the accused used the names and criminal influence of “thieves-in-law,” along with various illegal actions, to forcibly transfer key traders from the competing market. As a result, the existing market effectively ceased operations.
Law enforcement officers arrested seven suspects on March 24, while one individual was charged in absentia.
The accused face charges under Article 223/1 (2) of the Georgian Criminal Code (“thief-in-law”), Article 223¹ (1) (membership in the “thieves’ world”), and Article 223³ (2) (supporting “thieves’ world” activities), which carry penalties of up to 15 years in prison.
The Prosecutor’s Office will submit a request to the court within the legally prescribed timeframe to impose pretrial detention on the accused.
“The Prosecutor’s Office maintains a strict criminal policy against organized crime and will continue this approach in the future,” the statement reads.