პუტინი - არაფერი ვიცი რუმინეთში დრონის შესახებ, წარმოდგენა არ მაქვს, რაშია საქმე
რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი აცხადებს, რომ "არაფერი იცოდა“ რუმინეთის ქალაქ გალატში, საცხოვრებელ შენობაზე რუსული დრონის შეჯახების შესახებ და "ივარაუდა", რომ ეს შესაძლოა, უკრაინული დრონი ყოფილიყო.
თავდაპირველად, TASS-ის ცნობით, კრემლის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა დაადასტურა, რომ რუსეთის ლიდერი რუმინეთში დრონთან დაკავშირებული ინციდენტის შესახებ „ინფორმირებული იყო“.
შემდგომში, ჟურნალისტების კითხვის დასმისას, პუტინმა თავად უარყო ინციდენტის შესახებ რაიმე ინფორმაცია. "მე არაფერი ვიცი რუმინეთში დრონის შესახებ. წარმოდგენა არ მაქვს, რაშია საქმე“, - განაცხადა მან და დასძინა, რომ მას "ახლახან მიეწოდა ინფორმაცია“ სიტუაციის შესახებ.
მისივე თქმით, ექსპერტიზის ჩატარებამდე დრონის წარმოშობას ვერავინ ვერაფერს იტყვის.
"უკრაინული დრონები სხვადასხვა ქვეყანაში დაფრინავდნენ, მაგრამ პირველი რეაქცია ყოველთვის იყო: "რუსები თავს ესხმიან“, - განაცხადა პუტინმა.
მისივე თქმით, რუსეთი "მზადაა ჩაატაროს ობიექტური გამოძიება“, თუ მას რუმინეთში ჩამოვარდნილი დრონის ნამსხვრევები გადაეცემა.
რუმინეთის სასაზღვრო ქალაქ გალატში რუსული დრონი 10-სართულიან კორპუსს შეეჯახა, შედეგად ორი ადამიანი დაშავდა.

Putin said he had “no idea” what had happened and suggested the drone involved could have been Ukrainian.
“I know nothing about the drone in Romania. I have no idea what this is about,” Putin said, adding that he had only recently been briefed on the situation.
According to Russian state agency TASS, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov had earlier indicated that the Russian president had been informed about the incident.
Putin argued that it was impossible to determine the drone’s origin before an expert investigation is completed, claiming that Ukrainian drones had previously appeared in other countries while “the first reaction is always that Russia is attacking.”
He also stated that Russia would be prepared to conduct an “objective investigation” if debris from the drone were handed over to Moscow.