პუტინი - რუსეთი დონბასსა და ნოვოროსიას ნებისმიერ შემთხვევაში გაათავისუფლებს, სამხედრო საშუალებებით თუ სხვა გზით
რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი აცხადებს, რომ რუსეთი დონბასს, ასევე უკრაინის სამხრეთ და აღმოსავლეთ რეგიონებს "ნებისმიერ შემთხვევაში" დაიკავებს.
პუტინის თქმით, მოსკოვმა უკრაინას შესთავაზა „დონბასიდან ჯარების გაყვანა და სამხედრო მოქმედებების არ დაწყება“, მაგრამ "კიევმა ბრძოლა აირჩია“.
"რუსეთი დონბასსა და ნოვოროსიას ნებისმიერ შემთხვევაში გაათავისუფლებს - სამხედრო საშუალებებით თუ სხვა გზით“, - აღნიშნა პუტინმა.
აღსანიშნავია, რომ პუტინი "ნოვოროსიას“ უკრაინის სამხრეთ და აღმოსავლეთ რეგიონებთან მიმართებაში იყენებს.
ნოემბერში შეერთებულმა შტატებმა წარმოადგინა ახალი სამშვიდობო გეგმა უკრაინაში ომის დასასრულებლად. თავდაპირველი ვერსია 28 პუნქტს მოიცავდა, თუმცა მოგვიანებით ეს პუნქტები შემცირდა.
23 და 30 ნოემბერს აშშ-სა და უკრაინის დელეგაციებს შორის კონსულტაციები გაიმართა. პირველი შეხვედრა ჟენევაში გაიმართა, მეორე კი ფლორიდაში.
2 დეკემბერს აშშ-ის სპეციალური წარმომადგენელი სტივ უიტკოფი და აშშ-ის პრეზიდენტის სიძე ჯარედ კუშნერი მოსკოვში ჩავიდნენ, რათა პუტინთან ერთად განეხილათ გადამუშავებული დოკუმენტი.
შეხვედრის შემდეგ პუტინის თანაშემწემ იური უშაკოვმა განაცხადა, რომ კომპრომისი ჯერ არ იყო მიღწეული, მაგრამ მხარეები მზად არიან მუშაობის გასაგრძელებლად.

Putin: Russia will ‘liberate’ Donbas and Southern Ukraine ‘by any means’
Putin claimed that Russia had proposed a withdrawal of forces from Donbas and a cessation of military operations to Kyiv, but said the Ukrainian government “chose to fight"
Russian President Vladimir Putin has declared that Russia will occupy Ukraine’s Donbas region, as well as its southern and eastern territories, “in any case,” insisting that Moscow remains committed to its objectives regardless of the situation on the ground.
Putin claimed that Russia had proposed a withdrawal of forces from Donbas and a cessation of military operations to Kyiv, but said the Ukrainian government “chose to fight.”
“Russia will liberate Donbas and Novorossiya in any case - by military means or otherwise,” Putin said, using the term “Novorossiya” to refer to Ukraine’s southern and eastern regions.
Meanwhile, the United States has been attempting to negotiate a peace framework. In November, Washington presented a new plan for ending the war, initially comprising 28 points, which were later revised. Consultations between US and Ukrainian delegations took place on 23 and 30 November, in Geneva and Florida, respectively.