პუტინმა 30-საათიანი “სააღდგომო ზავი” გამოაცხადა
რუსული მედიის ინფორმაციით, ვლადიმერ პუტინმა “სააღდგომო ზავი” გამოაცხადა და რუსული მხარე, მზად არის დროებით შეაჩეროს ყველა სამხედრო მოქმედება.
კრემლში შეხვედრისას პუტინმა მოისმინა რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის ვალერი გერასიმოვის მოხსენება საბრძოლო კონტაქტის ხაზზე არსებული ვითარების შესახებ და განაცხადა, რომ რუსული მხარე შეწყვეტს ყველა სამხედრო მოქმედებას 19 აპრილის 18:00 საათიდან 21 აპრილის 00:00 საათამდე.
“ჰუმანიტარული მოსაზრებებიდან გამომდინარე, დღეს, 18:00 საათიდან ორშაბათის ჩათვლით, რუსული მხარე აცხადებს სააღდგომო ზავს. ამ პერიოდში რუსეთის მხრიდან ყველა სამხედრო მოქმედება უნდა შეწყდეს. ჩვენ გამოვდივართ იქიდან, რომ უკრაინული მხარე მიჰყვება ჩვენს მაგალითს. ამავდროულად, ჩვენი ჯარები მზად უნდა იყვნენ მოიგერიონ ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის შესაძლო დარღვევა და მტრის პროვოკაცია, მისი ნებისმიერი აგრესიული ქმედება”, – განაცხადა პუტინმა.

Russian President Vladimir Putin has declared an “Easter truce,” announcing a temporary suspension of all Russian military operations in Ukraine during the Orthodox Easter weekend, according to Russian state media reports.
Speaking at a meeting with top military officials in the Kremlin, Putin said the decision was made following a briefing from Chief of the General Staff Valery Gerasimov, who reported on the situation along the front lines. The truce took effect on Friday, April 19, at 6:00 p.m. and will last until midnight on Sunday, April 21.
“For humanitarian reasons, starting today at 6:00 p.m. and lasting through Monday, the Russian side declares an Easter truce. During this period, all military activity from Russia’s side must cease. We assume that the Ukrainian side will follow our example. At the same time, our troops must remain prepared to repel any violations of the ceasefire or provocations and aggressive actions from the enemy,” Putin stated.