ქართველი რეჟისორის გიორგი მარკოზაშვილის მხატვრულმა ფილმმა “სორო” (The Burrow) The North Film Festival Sweden-ის კინოფესტივალზე ოთხი ნომინაციაზეა წარდგენილი.
“სორო” (The Burrow) წარდგენილია შემდეგ კატეგორიებში: საუკეთესო სრულმეტრაჟიანი ფილმი, საუკეთესო რეჟისორი, საუკეთესო მამაკაცი მსახიობი და საუკეთესო დამდგმელი ოპერატორი. აღნიშნულ კატეგორიებში ასევე წარდგენილია ფილმები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებიდან (აშშ, გერმანია, მექსიკა, კანადა, საფრანგეთი).
“სორო” მარკოზაშვილის პირველი სრულმეტრაჟიანი ფილმია, რომლის პრემიერაც 2025 წლის 24 აპრილს სტოკჰოლმში (შვედეთი) გაიმართება.
ფილმის სიუჟეტის ცენტრში ახალგაზრდა ქალია, რომელიც მოწმის სტატუსით უნდა წარდგეს სასამართლოში. მოწმეთა დაცვის სამსახურს კი მისი დროებით გადამალვა უხდება, რათა მის სიცოცხლეს საფრთხე არ შეექმნას.
ფილმში მთავარ როლებს ოთარ მიქელაძე, დათა გოგიაშვილი, ლიკა გიორგობიანი, დავით ტყებუჩავა და ნიკო კანკია ასრულებენ.

Georgian director’s feature film nominated in four categories at The North Film Festival Sweden
Georgian director Giorgi Markozashvili’s feature film The Burrow has been nominated in four categories at The North Film Festival in Sweden.
The Burrow is nominated in the following categories: Best Feature Film, Best Director, Best Actor, and Best Cinematography. Films from various countries, including the USA, Germany, Mexico, Canada, and France, are also represented in these categories.
The Burrow is Markozashvili’s debut feature film, and its premiere will take place on April 24, 2025, in Stockholm, Sweden.
The film’s plot centers on a young woman who is expected to testify in court as a witness. To protect her life, the Witness Protection Program is forced to temporarily hide her.
The main roles in the film are played by Otar Mikeladze, Data Gogiashvili, Lika Giorgobiani, Davit Tkebuchava, and Niko Kankia.