რომან გოცირიძე - მთავრობამ უნდა გვითხრას, დამატებით, შეღავათიან გაზზე ხელშეკრულების ვადის ამოწურვის შემდეგ, ვისთან აწარმოებს მოლაპარაკებას
გაზის ხელშეკრულებას ვადა რომ გასდის, ვის ელაპარაკება მთავრობა, აზერბაიჯანს თუ საერთაშორისო კონსორციუმს?, - ამის შესახებ ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა რომან გოცირიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, მთავრობამ უნდა თქვას, დამატებით, შეღავათიან გაზზე ხელშეკრულების ვადის 2026 წლიდან ამოწურვის შემდეგ, ვისთან აწარმოებს მოლაპარაკებას.
“გაზის ხელშეკრულებას ვადა რომ გასდის, ვის ელაპარაკება მთავრობა, აზერბაიჯანს თუ საერთაშორისო კონსორციუმს? მთავრობამ უნდა გვითხრას, დამატებით, შეღავათიან გაზზე ხელშეკრულების ვადის 2026 წლიდან ამოწურვის შემდეგ, ვისთან აწარმოებს მოლაპარაკებას, “შაჰ დენიზის” კონსორციუმთან თუ  აზერბაიჯანთან. ეს ორი სხვადასხვა რამაა მოსალოდნელი შედეგებითურთ.
დღეს ჩვენ ვიღებთ 500 მილიონ კუბურ მეტრ ე. წ. დამატებით, იაფ გაზს “შაჰ დენიზის” საერთაშორისო კონსორციუმიდან. აქ მთავარი აქციონერი “ბრიტიშ პეტროლიუმია”. ეს სიიაფე ჩვენს ტერიტორიაზე გამავალი გაზსადენის ტრანზიტის საფასურის ერთ-ერთი კომპონენტია და არა საჩუქარი. ხელშეკრულება, რა თქმა უნდა, კონსორციმთან უნდა გაგრძელდეს.
თუ ეს ასე არაა და უკვე აზერბაიჯანს ვესაუბრებით, ეს ნიშნავს, რომ ხელშეკრულება კი არ გრძელდება, არამედ ხდება გაზის მიმწოდებლის ჩანაცვლება, ანუ ე. წ. სოკარის ძვირ გაზად ტრანსფირდება საერთაშორისო კონსორციუმის გაზი. ეს არის ძალიან ცუდი.  ამას, გარდა ეკონომიკური, ასევე პოლიტიკური დატვირთვაც აქვს.
მედიაშიც არასწორად შუქდება ეს საკითხი. ყველაფერს აზერბაიჯანული გაზი ჰქვია. ეს მხოლოდ ჟარგონია. სინამდვილეში გაზი აზერბაიჯანულია ფიზიკურად, თორემ საკუთრების მიხედვით ორი სხვადასხვა რამ არის: ერთი ეკუთვნის საერთაშორისო კონსორციუმს, მეორე კი აზერბაიჯანის სახელმწიფოს“, - განაცხადა რომან გოცირიძემ.

Opposition figure Gotsiridze questions who government is negotiating with over gas contract
Gotsiridze also criticised media coverage of the issue, saying it is often inaccurately described simply as “Azerbaijani gas"
Opposition politician Roman Gotsiridze has questioned who the Georgian government was negotiating with as the current gas contract approaches its expiry, asking whether talks were being held with Azerbaijan or with an international consortium.
Speaking on the issue, Gotsiridze said the government must clarify who it planned to negotiate with after the preferential gas agreement expires from 2026.
“When a gas contract expires, who is the government talking to - Azerbaijan or an international consortium?” he said. “The government must tell us, once the preferential gas contract ends in 2026, whether negotiations are being conducted with the Shah Deniz consortium or with Azerbaijan. These are two different things with very different consequences.”
Gotsiridze explained that Georgia currently receives around 500 million cubic metres of so-called additional low-cost gas from the international Shah Deniz consortium, whose main shareholder is British Petroleum. According to him, this discounted gas was not a gift, but part of the transit fee for pipelines running through Georgian territory, and therefore the contract should be extended specifically with the consortium.
“If this is not the case and the government is already negotiating with Azerbaijan, it means the contract is not being extended but the supplier is being replaced,” he said. “In other words, gas from the international consortium would be converted into more expensive gas supplied by SOCAR. This would be a very bad outcome, not only economically but also politically.”
Gotsiridze also criticised media coverage of the issue, saying it is often inaccurately described simply as “Azerbaijani gas.”
“This is just jargon,” he said. “Physically, the gas may be Azerbaijani, but in terms of ownership there are two different sources: one belongs to an international consortium, the other to the Azerbaijani state.”