რომან გოცირიძე - ნათელი გახდა, თუ რაზე მოილაპარაკეს პუტინმა და ტრამპმა, ზელენსკი ამ კაპიტულანტურ მოთხოვნას არ დათანხმდება
ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი რომან გოცირიძე დონალდ ტრამპის და ვლადიმერ პუტინის შეხვედრას სოციალურ ქსელში ეხმაურება და წერს, რომ ნათელი გახდა, თუ რაზე მოილაპარაკეს აშშ-ის და რუსეთის პრეზიდენტებმა.
მისი განცხადებით, ტრამპი პუტინის მოთხოვნებს დათანხმდა, ასევე, “სისხლი ჩამობანა” მას და დასავლეთისთვის მისაღები გახადა. გოცირიძის ინფორმაციით, დასავლური მედია, პოლიტიკოსები, ამერიკული პოლიტიკური ისტებლიშმენტი, აღშფოთებულია ტრამპის პოზიციით და ამ კაპიტულანტურ მოთხოვნას არც უკრაინის პრეზიდენტი დათანხმდება.
“ნათელი გახდა, თუ რაზე მოილაპარაკეს პუტინმა და ტრამპმა:
უკრაინამ უნდა დათმოს დონბასის არაოკუპირებული ნაწილი, რაც დონბასის ტერიტორიის 30 პროცენტია. აქ არის რამდენიმე დიდი ქალაქი, მათ შორის კრამატორსკი. 2022 წლის აგრესიის შემდეგ, გარდა მარიუპოლისა, რუსეთს ამ სიდიდის ქალაქი არ აუღია. სამხედრო თვალსაზრისით ეს ტერიტორია ფასდაუდებელია, რადგან იქ გადის მთავარი დამცავი ზღუდეები.
სანაცვლოდ რუსეთი არ მოითხოვს ზაპოროჟიეს და ხერსონის ოლქების იმ ნაწილს, რომელიც უკრაინის კონტროლქვეშაა და რუსეთმა საკონსტიტუციო ცვლილებებით “მიიერთა”, ანუ არაოკუპირებული ტერიტორიები იურიდიულად გაიფორმა.
მაშ სადაა გაცვლა? პუტინი გაცვლაში ამას გულისხმობს ანუ ფრონტის ხაზის გაყინვას არსებული მდგომარეობით, გარდა დონბასისა. სუმისა და ხარკოვის ოლქების ოკუპირებული მოსაზღვრე ტერიტორიების (ფაქტობრივად, სოფლების) დაბრუნებასც კი არ აპირებს.
საოცარი ისაა, რომ ტრამპი დათანხმდა ამას და ამის შესახებ აცნობა ზელენსკის და ევროპელ ლიდერებს ერთობლივი სატელეფონო საუბრისას. ზელენსკი დაიბარა ვაშინგტონში.
დასავლური მედია, პოლიტიკოსები, ამერიკული პოლიტიკური ისტებლიშმენტი, მათ შორის რესპუბლიკელების პროგრესული ნაწილი აღშფოთებულია ტრამპის პოზიციით. ესეც რომ არ ყოფილიყო, ტრამპმა სისხლი ჩამობანა პუტინს და საერთაშორისო დონეზე მისაღები გახადა.
ზელენსკი რა თქმა უნდა ამ კაპიტულანტურ მოთხოვნას არ დათანხმდება.
დაუწესებს ტრამპი რუსეთს სანქციებს თუ თავის წარუმატებლობას ზელენსკის გადააბრალებს, ამას მალე ვნახავთ", - წერს რომან გოცირიძე.

Roman Gotsiridze: ‘It is now clear what Putin and Trump agreed on - Zelenskyy will never accept such capitulation’
Opposition politician Roman Gotsiridze on Sunday said US President Donald Trump had accepted Russian President Vladimir Putin’s demands and “washed away his blood,” making him appear acceptable to the West.
Commenting on Friday’s Alaska meeting between the US and Russian presidents, Gotsiridze wrote on social media it had become clear what the two leaders discussed: Ukraine must give up the non-occupied part of Donbas, which makes up 30 percent of the region.
“This includes several major cities, among them Kramatorsk. Since the 2022 aggression, apart from Mariupol, Russia has not captured any city of such size. Militarily, this territory is invaluable, as it contains Ukraine’s main defensive lines. In return, Russia would not demand the parts of Zaporizhzhia and Kherson regions that remain under Ukrainian control but have already been formally annexed through constitutional changes”, he said.
Gotsiridze added Putin wanted the front line frozen in its current position and said he was surprised Trump agreed to this arrangement, informing Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and European leaders during a joint call, after which Zelenskyy was invited to Washington.
He noted Western media, politicians, and much of the US political establishment were outraged by Trump’s stance — and that Zelenskyy would not agree to what he calls a capitulationist demand.